Okazuje się, że przedstawiciele wytwórni The Walt Disney Company wyprodukują polski film animowany! Sensacyjnymi informacjami podzielił się z publicznością Festiwalu Filmów Kaszubskich Mirosław Piepka, scenarzysta „Kamerdynera”, którego reżyserem jest Filip Bajon. Duet uznanych twórców będzie odpowiadać również za realizację projektu dla Disneya. Oficjalnie rozpoczęto prace nad filmem.


Wyspa Hel, nieznane oblicze Kaszub – Polacy realizują animację dla Disneya!

Kaszuby, specyficzny region zajmujący zachodnią część województwa pomorskiego, rozciąga się od Bałtyku aż po Bory Tucholskie. Regionalny język, nieoczywista fauna i flora, legendy i baśnie – różnorodność przyrody i kultury fascynuje zarówno turystów, jak i artystów. Potencjał w tym unikatowym obszarze naszego kraju wyczuwają również decydenci z wytwórni Disney, którzy chcą zrealizować pełnometrażowy film animowany osadzony właśnie na Kaszubach.

„W lutym ubiegłego roku otrzymałem telefon od Walt Disney Company z propozycją napisania scenariusza do fabularnego animowanego filmu kinowego” – zdradził podczas Festiwalu Filmów Kaszubskich Mirosław Piepka. – „Paradoksalnie, to pandemia pozwoliła mi na to, że kiedy byliśmy wszyscy pozamykani, mogłem się całkowicie zająć tym projektem” – podkreśla scenarzysta „Kamerdynera”. Wspomniany film, którego akcja rozgrywa się również na Kaszubach, jest owocem współpracy z Filipem Bajonem. Duet filmowców będzie teraz odpowiadać za animowany projekt.

Walt Disney Company oraz Trefl Film, amerykańsko-polska produkcja

Akcja filmu rozgrywać się będzie w XV wieku na wyspie Hel – wówczas Hel był faktycznie oderwany od lądu. Scenariusz do produkcji został już zaakceptowany przez amerykańskich potentatów, animacja będzie uniwersalną historią, która stylem technologicznym może przypominać Shreka. Wiadomo również, że Tomasz Witkowski odpowie za efekty specjalne, Marek Skrobecki, znany za sprawą oscarowej animacji „Piotruś i Wilk”, za scenografię, natomiast Jan Andrzej Kaczmarek, laureat Oscara za „Marzyciela”, przygotuje muzykę.

Współproducentem projektu jest gdyńskie studio filmów animowanych Trefl Film, a film powstaje na Wybrzeżu. 13 lipca rozpoczęto prace na planie. Scenarzysta zapewnił, że uzgodni z producentami, aby podczas XII edycji Festiwalu Filmów Kaszubskich pokazać kilka minut filmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here