Członkowie Zakonu Jedi i mroczni Lordowie Sithów – odwieczna walka dobra ze złem. Siła miłości i przekleństwo nienawiści. Uniwersum „Star Wars” to kosmiczna baśń, która jest opowiadana od wielu dekad. Dokładnie 4 maja, w Światowy Dzień „Gwiezdnych wojen”, Wydawnictwo Olesiejuk rozpoczęło nowy rozdział kultowej sagi. Premiera książki „Światło Jedi” Charlesa Soule’a to zapowiedź literackiego projektu „Star Wars: Wielka Republika”. Dlaczego warto poznać nowe historie?


Literacka moc „Star Wars”

Uniwersum „Star Wars” to nieprawdopodobnie bogaty i różnorodny świat. Wszystko dlatego, że kształtuje się i rozwija od dekad – za sprawą filmów, seriali, animacji, gier, komiksów, a także książek. Historia tak zwanej Starej Republiki, mroczne legendy Sithów, kosmiczne bitwy herosów, międzygalaktyczne spiski polityczne, a także saga rodziny – księżniczki Lei, Luke’a, a także Anakina, który później stał się znany jako Darth Vader – oto niektóre z motywów przewodnich powieści osadzonych w świecie „Star Wars”. „Światło Jedi” Charlesa Soule’a to premierowa pozycja z nowego kanonu, który w Polsce będzie się ukazywać nakładem Wydawnictwa Olesiejuk. W jaki sposób kształtowała się jednak historia literackich projektów?

Dawny kanon, czyli w świecie legend „Star Wars”

Początek uniwersum Star Wars datuje się na rok 1977, a więc premierę filmu „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa Nadzieja”. Niedługo później, bo dokładnie w 1978 roku, na rynku ukazała się książka „Spotkanie na Mimban” autorstwa Alana Deana Fostera, która była podstawą tak zwanego Expanded Universe, a więc – w wolnym tłumaczeniu – Rozszerzonego Wszechświata. W tym obrębie publikowano między innymi książki i komiksy, które rozbudowywały kosmiczną mitologię.

I tak też w przeszłości mieliśmy okazję, aby poznać opowieść Bena Kenobiego, ucznia Qui-Gon Jinna, pierwszego nauczyciela Anakina Skywalkera. Pojawiały się również książki mówiące o mrocznych dziejach Sithów, na przykład Dartha Bane’a, potężnego, który ustanowił słynną zasadę dwóch, mówiącą o tym, że w galaktyce może być naraz tylko dwóch Sithów. Wszystko zmieniło się jednak w 2014 roku, kiedy to Disney wykupił Lucas Film. Rozszerzony Wszechświat przestanie istnieć. A przynajmniej istnieć w znanej dotychczas formie.

Przedstawiciele rozrywkowego giganta zaczęli bowiem budowę nowego kanonu w oparciu o kolejną trylogię filmów, któremu początek dała premiera „Przebudzenia mocy”. Wraz z pojawieniem się postaci Rey i Kylo Rena stare historie uznane zostały jako niekanoniczne względem filmów. Można mówić, że jest to alternatywna historia galaktyki znane pod nazwą legend. Obecnie kształtuje się natomiast zupełnie nowa mitologia, której bardzo istotną częścią jest książka „Światło Jedi” Charlesa Soule’a.

Wielka Republika – Nowy początek, czyli książki z obecnego kanonu

Na długo przed nastaniem najwyższego porządku, przed imperium i wojnami klonów, setki lat przed sagą Skywalkerów… Jedi oświetlali galaktyce drogę w Wielkiej Republice. To złota era w dziejach galaktyki. Nieustraszeni nadprzestrzenni zwiadowcy wciąż poszerzają terytorium Republiki aż do najodleglejszych gwiazd. „Star Wars Wielka Republika. Światło Jedi” to otwarcie nowego rozdziału kosmicznej mitologii. Wśród autorów zaangażowanych w to przedsięwzięcie znaleźli się m.in.: Claudia Gray, Justina Ireland, Daniel José Older, Cavan Scott, a także wspomniany wcześniej Charles Soule.

Co właściwie nastąpiło po „Przebudzeniu mocy”? Czym ona właściwie jest? Jakie zasady zapisano w kodeksie pierwszych Jedi? Jakie wydarzenia poprzedzały filmowe „Mroczne widmo”? W historii z nowego kanonu dowiemy się o tym, że w uniwersum „Star Wars” pozostaje tajemnicą do odkrycia – zarówno dla czytelników, jak i twórcy.

„Star Wars. Wielka Republika. Światło Jedi” to obraz różnych światów prosperujących pod oświeconym przywództwem senatu, gdzie panuje pokój, zaprowadzony dzięki mądrości i sile członków znamienitego zakonu użytkowników Mocy, zwanych Jedi. W szczytowym okresie służby Jedi wolni obywatele galaktyki wierzą niezłomnie w ich zdolność do stawienia czoła każdej przeszkodzie, nieważne, co przyniesie los. Jednak nawet najjaśniejsze światło tworzy cienie, a niektórych z przeszkód nie da się pokonać pomimo największych starań.

„Światło Jedi” – zapowiedź nowych historii z kanonu

„Star Wars. Wielka Republika. Światło Jedi” to złote czasy Jedi, ale także zapis przełomowych wypraw na Zewnętrzne Rubieże. Czytelnicy mogą oczekiwać wypełnionych przygodami opowieści o odkryciach nowych cywilizacji, eksploracji kosmosu, poznawaniu tajników mocy. W ciągu najbliższych Wydawnictwo Olesiejuk planuje publikacje następnych tytułów z serii – nowego kanonu, który jest przełomowym dla całego uniwersum. Zobaczcie specjalny zwiastun książek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here