Muminki to bohaterowie znani od pokoleń. Fantastyczne istoty pojawiały się w książkach, oczywiście filmach i serialach animowanych, a także komiksach. Na polskim rynku opublikowano właśnie kolekcjonerski album z historiami graficznymi – w zbiorczym tomie znalazły się opowieści komiksowe autorstwa prawdziwej Mamy Muminków, czyli Tove Jansson.


Bohaterowie wykreowani przez fińską artystkę są dziś rozpoznawalni praktycznie na całym świecie. Po raz pierwszy pojawiły się w książce „Małe trolle i duża powódź” jeszcze w 1945 roku, choć wymyślone zostały tuż przed II WŚ, gdy Finlandia odpierała napaść Związku Radzieckiego. W Skandynawii zbudowano poświęcony im park rozrywki, zresztą, podobny przybytek znajduje się również w Polsce. Muminki, najlepiej znani za sprawą animacji, zyskały także swoją komiksową inkarnację.

Tove Jansson, nie tylko pisarka, ale również malarka oraz ilustratorka, na początku lat pięćdziesiątych przyjęła propozycję brytyjskiego wydawcy, zachwyconego opowieściami o Muminkach, aby zrealizować komiksową serię. Fińska rysowniczka tworząca w języku szwedzkim przez siedem lat realizowała magiczne opowieści, w których wykorzystała baśniowe piękno, mroczne tajemnice i bardzo szczególną nastrojowość ze świata Muminków. Teraz polscy czytelnicy mają okazję do tego, aby ponownie zapoznać się z nieoczywistymi historiami Jansson.

Pierwszy tom zawiera 11 czarno-białych opowiadań komiksowych: „Rabusie”, „Życie rodzinne”, „Muminki na Riwierze”, „Wyspa Muminków”, „Niebezpieczna zima”, „Zabawa w udawanie”, „Nowy dom Muminka”, „Nowe życie Muminków”, „Zakochany Muminek”, „Dżungla w Dolinie Muminków” oraz „Muminki i Marsjanie”.

Jest w tych historiach baśniowa melancholia, bardzo nieoczywista, subtelnie akcentowana groza, ale także zew przygody, co chyba najlepiej oddano na kartach historii „Wyspa Muminków”. W tej opowieści Mama Muminka musi zapolować na dzika, Tata Muminka spotyka swoich nieznanych przodków, a Panna Migotka oraz niejaka Mimbla… dają się porwać piratom. Zaskakujące, ale cudowne są to powiastki!

Przygotowana przez wydawnictwo Egmont Polska seria opowieści komiksowych o Muminkach będzie liczyła cztery zbiorcze tomy. Historie spisana i rozrysowane przez Tove Jansson to propozycja obowiązkowa dla kolekcjonerów, fanów animacji, przedstawicieli młodszego, jak i nieco starszego pokolenia.

I cóż powiedzieć – po tę komiksową serię powinien sięgnąć każdy miłośnik przygód przyjaciół z Doliny Muminków. Bo, jak czytamy w posłowiu, chociaż twórcy Muminkowego świata, niczym Tatuś Muminka, odpłynęli już od nas, hen, na samotną wyspę, to jak widać, wciąż żyją w naszych wspomnieniach i wspaniałym baśniowym spadku, jaki nam pozostawili. I oby tak żyli wiecznie.

Za egzemplarz komiksu serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Egmont

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here