Centaury i jednorożce, wampiry i wilkołaki – słowem istoty z legend i mitów – żyją naprawdę. Jest tak w świecie Czaroliny, tytułowej bohaterki fantastycznej serii komiksowej, w której magiczna rzeczywistość, podobna nieco do uniwersum „Harry’ego Pottera”, zyskuje bardzo szczególny nastrój.


A dzieje się tak ponieważ historia Czaroliny to niezwykła lekcja dorastania, poznawania i określania własnych emocji. Nastoletnia dziewczyna posiadająca moc rozpoznawania nadnaturalnych gatunków, jest dla nas przewodniczką po baśniowym świecie. Scenarzystką serii jest Francuzka Sylvia Douyé, współautorka komiksów dla młodzieży („Marie-Lune”, „Girlz”) i popularyzatorka nauki, a rysunki są dziełem włoskiej graficzki Paoli Antisty („Chats!”, „Alix et Arsenou”).

W tomie inicjującym poznaliśmy świat Czaroliny, która przybyła na ponurą wyspę Vorn, żeby wziąć udział w letnim kursie na temat istot fantastycznych, czyli kryptyd. W kontynuacji zatytułowanej „Dziewczyna, która kochała zwierzołaki”, w dalszym ciągu jesteśmy w krainie Vorn, gdzie trwa kurs na temat stworzeń fantastycznych, jednak dobrą zabawę i rywalizację między uczniami profesora Balzara zakłócają przerażające wydarzenia – ktoś zmienia istoty żywe w szklane posągi.

Sylvia Douyé potrafi bardzo sprawnie operować konwencją historii detektywistycznej. Bo przecież Czarolina, niezwykle rezolutna i dociekliwa niewiasta, musi tak naprawdę wyjaśnić, co dzieje się w posiadłości profesora Archibalda Balzara. Wszak uczniowie seryjnie stają się ofiarami zaklęcia, które przemienia ich w szklane posągi. Kto może być za to odpowiedzialny?

Co ciekawe, nastoletnia Czarolina, podejrzewa, że to ona sama – całkiem nieświadomie – uruchamia zaklęcie przemiany. Fabularne niespodzianki odnoszą się nie tylko do prawdziwej tożsamości dziewczyny, jak i magicznego świata, w którym stawia pierwsze kroki ku dorosłości. Paola Antista potrafi urzeczywistnić baśniowy świat – magiczno-egzotyczną faunę i florę. Całość mieni się w ferii zjawiskowych barw. Nad opowieścią unosi się natomiast aura tajemnicy…

Sekrety, nadprzyrodzone zjawiska, centaury i jednorożce, wampiry i wilkołaki – istoty z legend i mitów. Świat komiksowej Czaroliny to idealna propozycja rozrywkowa przede wszystkim dla młodszych, również dorastających, jak i w pełni ukształtowanych czytelników, którzy cenią sobie historie spod znaku fantastyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here