Marzenia to po prostu plany do realizowania w bliżej nieokreślonej przyszłości. Lubię taką definicję. Wydaje mi się, że jest ona również bliska sercu Wisienki, bohaterki komiksowej serii, w której nawet najbardziej nierzeczywiste fantazje przyjmują formę w realności.


„Pamiętniki Wisienki” to pięciotomowa seria stworzona w 2012 roku przez francuskich twórców, rysowniczkę Aurélie Neyret oraz scenarzystę i autora powieści francuskich dla dzieci i młodzieży Jorisa Chamblaina. Magia tworzenia, mocy literatury, wiara w marzenia – oto motywy przewodnie „Skamieniałego zoo”, pierwszego albumu o przygodach rezolutnej jedenastolatki, która postanowiła, że za wszelką cenę zostanie pisarką.

Wisienka jest z natury bardzo ciekawska, zwłaszcza jeśli mówimy o świecie dorosłych. Obserwuje, zapisuje, czyni notatki, zastanawia się nad biografią nieznajomych. Jednym z nich jest sędziwy Pan Michał, który w każdą niedzielę znika w lesie z dużymi wiadrami farby w rękach. Co on tam robi przez cały dzień? Przemalowuje stary dom czy może ozdabia drzewa? Odpowiedź na zagadkę jest doprawdy zadziwiająca.

Scenarzyście udało się bowiem utrwalić niezwykłą melancholię, tęsknotę za dawno utraconym światem, jak i radość wynikającą z tego, że wciąż – przy pomocy sztuki właśnie – można ożywiać wspomnienia, idee, marzenia. Nawet najbardziej szalone. Związane z fauną i florą. W czarowny sposób zwizualizowała to rysowniczka, która z dbałością o najdrobniejsze detale, w iście malarskim stylu, określa szczególną nastrojowość historii.

Jest w tej serii radość, przygodowa forma, ale też tajemnice do odkrycia, czego dowiadujemy się zresztą z „Księgi Hektora”, drugiego tomu serii, w którym to tym razem Wisienka swoją uwagę i detektywistyczne zacięcie poświęca starszej pani, częstemu gościowi w pobliskiej bibliotece. A wolny czas wakacji sprzyja refleksjom i poszukiwaniom rozwiązań zagadek, które nurtują dziewczynkę. Dlaczego kobieta wypożycza co tydzień tę samą książkę?

Magia literatury, znów wspomnienia, miłosna aura, tajemnice związane z określonym miejscem, szczególnymi ludźmi… pomysłodawcy serii uwrażliwiają nas bowiem na kwestie naprawdę ważne. Mówią o przyjaźni, solidarności, o tym, aby zawsze starać się troszczyć o najbliższych. A niekiedy popuścić wodze fantazji… bo przecież tak najłatwiej jest pokolorować naszą codzienność, czyż nie?

Co jest też szczególnie urocze? Ano to, że – cóż, zgodnie z nazwą serii – poznajemy prawdziwy pamiętnik prowadzony przez dorastającą niewiastę. Gryzmołki, wklejki, rysunki, kolaże, notatki – szczególna materia literacka, w której aż skrzy się humor Wisienki! Bohaterki prawdziwie nieszablonowej, z która powinni zapoznać się nastoletni miłośnicy opowieści rysunkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here