Co zrobić, aby osiągnąć wielkość? Z pewnością potrzebny jest talent, praca, wytrwałość… przyda się też odrobina szczęścia. I pasja. Doskonale wie o tym Myszart, tytułowy bohater komiksowej opowieści o sztuce, która bywa przecież większa niż samo życie.


Jest w tym komiksie niesamowita elegancja związana z graficzną formą, ale też treścią. Bo historia spisana piórem Thierry’ego Joora stanowi nawiązanie do twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wiedeński klasyk został sportretowany jako uroczy gryzoń. Bohaterami opowieści są zresztą w całości antropomorficzne zwierzęta – naturalnie piękne, którym łatwo przypisać określony cechy charakteru. Złość, radość, troskliwość, poświęcenie… wobec rodziny, jak i sztuki.

Myszart ukazany jest jako skromny, ale niezwykle utalentowany młodzian, który mieszka w fortepianie wilka Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza Austrii. Pewnego ranka Myszart widzi, że wilk i jego służący kot wyszli z domu. Postanawia więc poharcować, skacząc po klawiszach fortepianu, aby odtworzyć muzykę, która od dawna rozbrzmiewa mu w głowie… Przypadek sprawia, że utwór słyszą cesarz i cesarzowa, a myśląc, iż wykonywał go Salieri, rozkazują kompozytorowi zagrać tę melodię na urodzinach władczyni. Wilk, chcąc zachować swoją posadę na dworze, musi schwytać mysz i zmusić ją do występu podczas balu… ale występu potajemnego, aby Ich Wysokości nie domyśliły się oszustwa!

Najważniejsze rozdziały komiksu rozgrywają się już na cesarskim dworze, a konkretnie w sali koncertowej. I to tam widać, że Gradimir Smudja, rysownik albumu, osiągnął prawdziwą maestrię. Czystą perfekcję. Artysta nie szczędzi szczegółów w rekonstruowaniu scenografii – naznaczonych przepychem, bogactwem, wielkością. Podczas lektury natychmiast uruchamiają się w nas skojarzenia z architekturą XVIII wieku. Pałac jest zaś świątynią dla sztuki, której wyznawcą jest zarówno Salieri, jak i Mozart. Ścierające się charaktery, różne typy talentu i osobowości, wiążą się też z prawdziwą historią wiedeńskiego kompozytora. Twórcy w nietypowy sposób postanowili zabawić się z niektórymi elementami zapisanymi w biografii artysty.

„Myszart” to urocza opowieść, której magię docenią nie tylko najmłodsi. Urok historii duetu Joor-Smudja zawiera się bowiem w uniwersalnych prawdach odnoszących się do naszych codziennych spraw. Sztuka – pasja tworzenia – wiąże się z walką, rywalizacją i poświęceniem. Dążeniem do piękna. A ten komiks… jest prawdziwie piękny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here