Szachy to królewska gra. I choć za kolebkę strategicznej rozgrywki planszowej uważa się Indie, to zasady znane są od wieków niemal wszędzie. Uniwersalne przesłanie wiąże się też z opowieścią zapisaną w animacji „Gra Geriego”, perełce wytwórni Pixar, która przed ponad dwudziestoma laty została nagrodzona Oscarem.

Minimalistyczny czar krótkiej formy został zarejestrowany przez Jana Pinkavę, czeskiego reżysera, który opracował również warstwę scenariuszową. Akcja filmu rozgrywa się w pustym parku w jesiennej scenerii. Poznajemy Geriego, nobliwego staruszka, który postanowił oddać się swojej wielkiej namiętności, jaką jest partia szachów. Wydarzeniem tym bardziej interesujące, że przeciwnikiem naszego bohatera jest jego… alter ego. Geri przeobraża się w drugą osobę, dzięki zamianie miejsc przy szachownicy oraz zdejmowaniu i wkładaniu okularów. Prosty trick. Choć magia opowieści zapisana jest w czymś innym.

Bo z czasem, stopniowo – choć film trwa raptem cztery minuty – rozgrywka nabiera coraz więcej dynamizmu, przez co odnosimy wrażenie, że w całości uczestniczy naprawdę dwójka mistrzów. Z jednej strony zdecydowanie bardziej zaborczy, arogancki jegomość, z drugiej zaś zdystansowany, spokojny, nieco zlękniony starzec. Napięcie narasta, aż do momentu, gdy na szachownicy pozostał jeden biały król stojący naprzeciwko armii czarnych figur…

Jednak stawką w grze jest zbyt wielka – wszystkie chwyty wydają się dozwolone. Śmierć na planszy może być równa nie tylko porażce. A symboliczne trofeum przynosić prawdziwą radość życia. Nawet jeśli znajdujemy się u kresu swych dni. Zaznaczył to zresztą Jan Pinkava, który stwierdził, że postać Geriego ma być swoistą autokarykaturą autora jako seniora.

„Gra Gerriego” to przewrotna powiastka filozoficzna oddana w animowanej formie. Wykorzystano w niej ulepszoną technikę renderowania wzorów postaci ludzi oraz ubrań, a także wygładzania krawędzi. W minimalistycznym stylu udało się jednak utrwalić uniwersalną prawdę o przemijaniu i małych radościach. Szachy to królewska gra. A największym zwycięstwem jest pokonanie własnych słabości, ot co!

Jako ciekawostkę warto dodać, że nobliwy staruszek pojawił się także w filmie „Toy Story 2”, gdzie wcielił się czyściciela zabawek pracującego dla porywacza Szeryfa Woodego. Wewnątrz należącego do Geriego pudełka z zestawem do czyszczenia zabawek widzowie mogą dostrzec kolekcję figur szachowych… 🙂

„Gra Geriego”, podobnie jak fenomenalna „Lawa”, dostępna jest między innymi na HBO GO. Zobaczcie animację!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here