Dokładnie 18 listopada 1928 roku – po raz dla publiczności dla światowej widowni – zaprezentowana została obecnie najsłynniejsza mysz na świecie. Myszka Mickey obchodzi swoje 91 urodziny.

Głosu postaci Myszki Miki udzielił sam Walt Disney, który w 1931/1932 otrzymał za jej stworzenie Oscara. Debiut ikony nastąpił w filmie „Parowiec Willie”, który powstał w trudnym dla Disneya momencie – produkcje amerykańskiej firmy nie odnosiły wielkich sukcesów, większość pracowników przeniosła się do konkurencji. Próba stworzenia udźwiękowionego filmu animowanego była więc przedsięwzięciem ryzykownym, ale – jak okazało się po dekadach – opłacalnym.. Kreskówka powstawała latem 1928 roku w tempie 700 rysunków dziennie.

Warto też przy okazji nadmienić, że pierwowzorem najsłynniejszej myszki na świecie był niejaki Królik Oswald – bohater stworzony przez Uba Iwerksa i Walta Disneya dla serii filmów animowanych dystrybuowanych przez Universal Studios w latach 20. i 30. XX wieku. Myszka Miki powstała, gdy Disney stracił prawa do tej postaci.

A w jaki sposób – przez wszystkie dekady – kultowa postać ulegała metamorfozom? Co świadczy o jej uroku, magnetycznej sile? Z okazji urodzin na platformie Disney+ przygotowano specjalny materiał, który poświęcony jest kultowemu bohaterowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here