Nieoczywista klasyka studia Ghibli, czyli „Rodzinka Yamadów”. Japoński pełnometrażowy film animowany z 1999 roku w reżyserii Isao Takahaty, wyprodukowany przez Studio Ghibli. Co ciekawe, był to pierwszy film tej wytwórni zrealizowany w całości przy użyciu komputera.

Animacja powstała na podstawie pasków komiksowych (yonkoma) autorstwa Hisaichi Ishii i od strony wizualnej zachował styl pierwowzoru – całość narysowana została prostą kreską, co odróżnia go od pozostałych filmów Studia Ghibli. Nie posiada on ciągłej fabuły, lecz jest zbiorem niezależnych od siebie scen z życia tytułowych bohaterów, członków wielopokoleniowej japońskiej rodziny, przedstawionych w formie krótkich skeczy.

Poznajmy rodzinę Yamadów: Takashi (głowa rodziny; typowy przedstawiciel klasy średniej), Matsuko (zwariowana pani domu, która nie do końca radzi sobie z prowadzeniem tegoż domu), Shige (babcia o niewyparzonym języku), Noboru (syn, który chciałby, żeby jego rodzice byli bardziej „cool”), Nonoko (córka – mała dziewczynka o dużym głosie) oraz Pochi (dość kłopotliwy piesek). Yamadowie mieszkają w Tokio i starają się dzielnie stawiać czoła problemom życia codziennego w wielkim mieście. Ranga tych problemów jest zróżnicowana, a chwile komiczne przeplatają się z dramatycznymi. Zacięta walka o telewizyjnego pilota, pierwszy telefon od dziewczyny Noboru, konfrontacja taty z groźnym motocyklowym gangiem…

Animację „Rodzinka Yamadów” możecie zobaczyć na platformie Netflix

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here