Oscarowy Festiwal ponownie ożywi Poznań! 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator odbędzie się w dniach 25-30 czerwca 2024 roku szykując prawdziwą filmową ucztę dla miłośników i miłośniczek animacji. Kto wygra Grand Prix – Złotego Pegaza i tym samym stanie w wyścigu po Oscary? Przekonamy się już tego lata!

W tym roku Festiwal Animator patrzy w stronę sztucznej inteligencji i twórczości, która zaczęła powstawać przy jej udziale. W sekcji pod hasłem SZTUCZNA INTUICJA z ponad setki wysłanych zgłoszeń, zobaczymy filmy, które poruszają temat wpływu narzędzi AI na twórczość i bliskie relacje. Animator otworzy także przestrzeń do dyskusji nad zmianą rozumienia pojęcia tożsamości człowieka jako jedynego gwaranta twórczej inwencji.

Będąc świadkami rozwoju narzędzi sztucznej inteligencji i jej rosnącego wpływu na nasze otoczenie, Festiwal Animator zaprosił ją do współpracy przy tegorocznej identyfikacji. Tworzenia projektów przy współudziale AI podjął się Jakub de Barbaro – niezależny projektant, współpracujący do tej pory z takimi instytucjami jak: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, berlińskim Sternberg Press, Mousse Publishing w Mediolanie czy T4ex w Nowym Jorku. De Barbaro w swojej praktyce stara się skupiać na pozakomercyjnych funkcjach projektowania, a swoją pracę traktuje jako narzędzie budujące wrażliwość, formujące postawy i zachowania społeczne. Ważny jest dla niego aspekt ekologii cyfrowej, stąd stale współpracuje z Digital Ecology Institute. Jakub de Barbaro o tegorocznej identyfikacji mówi następująco:

Pomysł użycia sztucznej inteligencji związany jest z tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu: “Sztuczna Intuicja”. Na projekt identyfikacji festiwalu składa się kilkadziesiąt wygenerowanych wizerunków, transgatunkowych zwierzęcych postaci, skrywających kształt sygnetu festiwalu (a.). Odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji w projektowaniu wymaga przejrzystego dostępu do baz danych źródłowych, podmiotów przetwarzających informacje oraz wykorzystywanych modeli. 

Dokładną specyfikację użytych narzędzi można znaleźć na stronie Festiwalu. Materiały graficzne przygotowane w oparciu o tegoroczną identyfikację dostępne są do pobrania pod adresem: https://animator-festival.com/materialy-dla-prasy/

17. Animator odbędzie się w Poznaniu w terminie od 25 do 30 czerwca 2024 roku w Kinie Muza oraz zaprzyjaźnionych lokalizacjach w centrum Poznania. Więcej informacji o Festiwalu znajduję się na stronie www.animator-festiwal.com oraz na mediach społecznościowych.

O Festiwalu:

Kwalifikujący do Oscara® Animator to jeden z największych festiwali filmów animowanych w tej części Europy. Na każdej edycji prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym: konkursy, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Od 2017 roku Animator jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar®. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix Festiwalu ma ułatwioną drogę do wymarzonej Oscarowej® nominacji. 17. MFFA Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 25-3 czerwca 2024 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here