Czym jest prawdziwa przyjaźń? Jak zdefiniować emocjonalne tonacje współczesnego życia? Czy szczęście nierozerwalnie łączy się ze smutkiem? „Pies i Robot”, animacja wyreżyserowany przez Pablo Bergera, to wyjątkowa, bo wielowymiarowa historia, która traktuje o sprawach autentycznie najważniejszych. Rysunkowy film w polskich kinach dostępny jest za sprawą Best Film.

Wzorcowy przykład kina familijnego

„Pies i Robot” to rysunkowa opowieść o przekraczaniu barier – nie tylko tych widocznych na pierwszy rzut oka, ale również ukrytych gdzieś głęboko w sercu… Fantastycznie podjęto motyw przyjaźni, utraconej relacji, którą czasami bardzo trudno jest uratować. Choć nic nie jest niemożliwe. „Pies i Robot” to manifestacja prawdziwych emocji, artystyczna wizja ujęta w formie tradycyjnej animacji, która z pewnością trafi do widza w bardzo zróżnicowanym wieku. Tak naprawdę jest to idealny przykład kina familijnego. Klasyczna animacja 2D, rysowana klatka po klatce ma swoją własną ekspresję, człowieczeństwo i empatię.

Potrzeba bliskości i zrozumienia

Hiszpańska adaptacją komiksu Sary Varon pod tytułem „Robot’s Dreams” to kino zrealizowane w znakomity, bo angażujący sposób… Historia Pablo Bergera to animowana adaptacja poruszającego komiksu o prostej potrzebie przyjaźni oraz bliskości. Hiszpański reżyser, bazując na kadrach Sary Varon, zrealizował piękną, wieloaspektową opowieść, która dotyka najważniejszych tematów – przyjaźni, tolerancji, akceptacji, poszukiwaniu utraconego szczęścia… Berger zupełnie rezygnuje przy tym z dialogów, pozwalając mówić obrazom, ale przede wszystkim muzyce.

Zrozumieć sens, czyli różne odmiany przyjaźni

„Pies i Robot” to absolutna perełka, animowane piękno z naprawdę cudowną, obyczajową historią… Pablo Berger zrealizował kino nasączone melancholią, jednak nie brakuje w tym spektaklu chwil ulotnego szczęścia, autentycznie pozytywnych emocji, które wiążą się z definiowaniem przyjaźni. Bardzo istotnym bohaterem animacji jest również miasto, społeczna tkanka. Nowy Jork to istotny przekaźnik wartości i treści – poczucia straty, poszukiwania sensu, miłości przyjaźni.

Pies i Robot, czyli historia, która prowokuje do refleksji

Artystyczna głębia, która wydobywa się z prozy życia. Uniwersalne emocje, wyjątkowo filozoficzna aura – nasycona jednak bezpretensjonalnym humorem. W historii Pablo Bergera, hiszpańskiego reżysera, scenarzysty i producenta filmowego, znajdziemy głęboko humanistyczne motywy, które zostały odtworzono w cudownej formie animacji rysunkowej. Autor przyznaje, że zdecydował się opowieść historią przy zastosowaniu innych środków wyrazu, właśnie animacją, gdyż taka forma reprezentacji i snucia opowieści nie ma żadnych ograniczeń. 

Unikatowa forma dla wyjątkowych treści

Prawdziwe piękno tkwi w prostocie – zrealizowanej z pasją formuły estetycznego, wzruszającego kina. Wizualny styl zarówno powieści graficznej, jak i filmu „Pies i Robot” wywodzi się ze stylu ligne claire, który stworzyła szkoła francusko-belgijska, a Hergé – twórca Tintina – jest jej najbardziej znanym przedstawicielem. Styl ten charakteryzuje się narracyjnym sposobem prezentowania rzeczywistości przy użyciu ciągłych prostych linii, płaskich kolorów i niewielkiej ilości światłocieni.

Film „Pies i Robot” został pomyślany jako ożywione rysunki komiksu gdyż, jak przyznaje reżyser, jego miłość do kina w dużej części wzięła się z miłości do komiksu. Inspiracją dla ekipy pracującej przy filmie stały się również filmy Charliego Chaplina, Bustera Keatona i Harolda Lloyda. Końcowy efekt jest niesamowity, a seans będzie wyjątkowym doświadczeniem zarówno dla najmłodszych kinomanów, jak również ich rodziców, a także wszystkich fanów filmowych animacji.

Animacja Pies i Robot ukazała się pod patronatem naszego portalu. Dystrybutorem w Polsce jest Best Film. Zachęcamy do seansu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here