StopTrik to wyjątkowe międzynarodowe święto światowej animacji poklatkowej odbywa się w dwóch krajach europejskich: Słowenii (Maribor) i Polsce (Łódź). Raz w roku oba miasta stają się alternatywną stolicą animacji – a to wszystko dzięki festiwalowi z wysokiej jakości programem filmowym, inspirującymi wydarzeniami towarzyszącymi oraz profesjonalnymi warsztatami tworzenia filmów poklatkowych.

Hasłem tegorocznej edycji jest CENZURA. Żyjąc w czasach określanych przez Chantal Mouffe jako „postpolityczne”, nieustannie mamy do czynienia z cenzurą i propagandą, na czele której stoją rozmaite patologie generowane we współczesnych mediach i kanałach komunikacji. Festiwal StopTrik trzyma się idei krytyki kulturowej, szczerze angażując się w zaglądanie pod powierzchnię animowanych kreacji wizualnych.

W tym roku spotykamy się od 8 do 10 grudnia w Szkole Filmowej w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Mediatece MeMo oraz kawiarni Tubajka.

O festiwalu

StopTrik, wyjątkowe międzynarodowe święto światowej animacji poklatkowej odbywa się w dwóch krajach europejskich: Słowenii (Maribor) i Polsce (Łódź). Raz w roku oba miasta stają się alternatywną stolicą animacji – a to wszystko dzięki festiwalowi z wysokiej jakości programem filmowym, inspirującymi wydarzeniami towarzyszącymi oraz profesjonalnymi warsztatami tworzenia filmów poklatkowych. Klimat StopTrik przełamuje bariery „czerwonego dywanu” – publiczność, zaproszeni filmowcy i organizatorzy wspólnie spędzają czas oglądając filmy, dyskutując o tradycjach i trendach w animacji, tworząc nowe dzieła, a na koniec dnia bawiąc się. Na StopTriku powstaje zupełnie inny rodzaj relacji między publicznością a artystami – widzowie zostają postawieni w roli jurorów decydujących o głównych nagrodach festiwalu.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS STOP MOTION przedstawia najciekawsze współczesne osiągnięcia (produkcji profesjonalnej, studenckiej i niezależnej) w zakresie tradycyjnego wykorzystania technik poklatkowych (film lalkowy, claymation, animacja obiektów/materiałów sypkich, piksylacja, wycinanka itp.).

MIĘDZYNARODOWY KONKURS POGRANICZA wyróżnia się jako celebracja eksperymentalnego podejścia do animacji poklatkowej i podkreśla nieograniczone możliwości łączenia jej z innymi środkami techniki animacji i filmowej ekspresji (w tym live-action).

Od 2022 roku MFF StopTrik to również MIĘDZYNARODOWY KONKURS STOP MOTION DLA DZIECI, czyli konkursowe programy angażujące najmłodszych widzów w procesy dyskusji i oceny walorów estetycznych oraz humanistycznych filmów poklatkowych.

MFF StopTrik kładzie nacisk na krytyczny odbiór sztuki filmowej. Co roku, na przykładach filmów prezentowanych w specjalnych retrospektywach tematycznych, omawiany jest konkretny temat związany z problemami kultury, społeczeństwa i polityki. Refleksja ta powraca również w tematach wydarzeń towarzyszących, takich jak panele dyskusyjne, wystawy, performance’y itp. W poprzednich edycjach stawiano pytania o kino animowane z krajów Ameryki Łacińskiej, możliwe połączenia na linii feminizm-animacja. Debatowaliśmy też o animacji buntowniczej i filmie propagandowym, a także opowiadaniach mitologicznych.

Od 2012 roku edycje festiwalu odbywają się w różnych miastach w Polsce: dawniej Niepołomice i Bielsko-Biała, a od 2016 roku – Łódź.

Od 2023 roku polskim koproducentem MFF StopTrik jest Stowarzyszenie Filmowe FilmETER.

 

Animacja stop motion to jedna z najstarszych technik animacji, która obejmuje całe spektrum różnych podejść artystycznych do tego specyficznego medium filmowego. Artyści animują lalki, gliniane figurki, przypadkowe trójwymiarowe i luźne obiekty, wycinanki z papieru, a nawet ludzkie ciała. Niezwykłe rzeczywistości są ożywiane dzięki magii fotografii klatka po klatce, która uwalnia iluzoryczne ruchy. To kino wyjątkowe – emocjonalne, intymne, wyrafinowane estetycznie, a jednocześnie znajome i wciągające. Fascynująca sztuka animacji poklatkowej wykorzystuje współczesne nowości technologiczne, jednak uważając, by narzędzia cyfrowe nie zamieniły animacji w sterylne obrazy 3D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here