Jak będzie wyglądać koniec świata? Czy ludzkość naprawdę skazana jest na zagładę? Czym w istocie jest sztuczna inteligencja? Oto niektóre z pytań, które zostały zadane przez twórców filmu „W nich cała nadzieja”. Pełnometrażowa produkcja w reżyserii Piotra Biedronia to prawdziwy unikat we współczesnej polskiej kinematografii. „W nich cała nadzieja” na ekranach kin pojawi się już 24 listopada. Dystrybutorem obrazu jest firma Galapagos Films.

Koniec, czyli nowy początek

„W nich cała nadzieja” to pierwszy polski film, który porusza temat przyszłości świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się technologii. Absolutnie unikatowy przykład kina, w którym odwaga i pomysłowość – na poziomie koncepcji oraz pomysłu, łączy się z fenomenalną realizacją. Kameralna opowieść, utrzymana w duchu post-apokalipsy science-fiction, potrafi prowokować do najbardziej fundamentalnych pytań. Co stanowi istotę człowieczeństwa? Jak ważna jest w tym kontekście natura? Czy sztuczna inteligencja stanowi realną szansę, a może najprawdziwsze zagrożenie?

Prawo robota, umysł człowieka

Ewa jest prawdopodobnie ostatnim człowiekiem na ziemi, żyje samotnie, w niewielkiej bazie na jednym ze szczytów gór.  W rzeczywistości post-apokaliptycznej Ewa walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem – Robotem o imieniu Artur. Zaczyna się̨ wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat… „W nich cała nadzieja” to niesamowita podróż – niesamowite doświadczenie kina gatunkowego.

Świat człowieka – wojna, która się nie zmienia

„W nich cała nadzieja” to autorski projekt Piotra Biedronia. Pomysłodawca i współzałożyciel BNP Paribas Green Film Festival. Twórca filmów krótkometrażowych i dokumentalnych m.in.:  Piękna robota, PM 2.5 czy Zegar oraz reklam i teledysków, w swojej historii subtelnie odnosi się do absolutnie kultowych dzieł gatunku – twórczości Isaaca Asimova, Ridleya Scotta, Stanisława Lema czy Philipa K. Dicka. Biedroń wielokrotnie wskazuje zresztą na inspiracje mistrzami fantastyki naukowej. „W nich cała nadzieja” to jednak dzieło absolutnie niezależne i nowatorskie. Ekologiczny wydźwięk produkcji łączy się równocześnie z dosyć pacyfistyczną wymową. Film „W nich cała nadzieja” jest nie tylko artystycznym i ważnym przekazem, ale też – symboliczną „czerwoną kartką”, jaką może dać nam Ziemia w przyszłości, jeśli nie zaczniemy o nią dbać… – podkreśla reżyser.

Projekt, jakiego jeszcze nie było

Jesteśmy przekonani, że film który porusza sprawy tak istotne dla przyszłości naszej planety, przez swoją oryginalność, dotrze nie tylko do młodych widzów i wydawałoby się najbardziej uświadomionej grupy , ale również do dojrzałych odbiorców, którzy często bagatelizują narastający z roku na rok kryzys związany ze zmianami klimatycznymi…” – zaznacza Beata Pisula, producentka filmu „W nich cała nadzieja”. Tak naprawdę jest to projekt, jakiego na polskim rynku jeszcze nie było. Bardzo odważny w wymowie, zrealizowany z precyzją w sferze wykorzystania technologii audio-wizualnych, poruszający na poziomie emocji oraz filozoficznego przekazu.

Ostatni człowiek na Ziemi

Historia spod znaku science-fiction, utrzymana w konwencji post-apokaliptycznej, w której wyjątkowo potraktowano relacje na linii człowiek-sztuczna inteligencja. Kino angażujące emocjonalnie, bardzo ciekawe światotwórstwo, a nade wszystko – rozbudowany obraz kształtowania się inteligencji maszyny pod opieką ostatniego człowieka na Ziemi… Niesamowitą pracę wykonała w tym kontekście Magdalena Wieczorek, odtwórczyni roli Ewy, na której barkach utrzymany jest emocjonalny ciężar filmu. W doskonały sposób partneruje jej zresztą Jacek Beler, użyczający głosu Robotowi o imieniu Artur. Jest w tym filmie obyczajowy dramat, który doskonale równoważy się przez subtelny humor podszyty refleksyjnymi rozterkami.

„W nich cała nadzieja” – niesamowite kino

Kameralne, ale jakże brawurowo zrealizowane kino gatunkowe, w którego centrum jest człowiek… a właściwie człowieczeństwo, sztuczny odpowiednik nas samych – robot, a także natura, cichy świadek historii upadku ludzkiej cywilizacji. „W nich cała nadzieja” pozostaje absolutnie unikatowym obrazem, który odznacza się niesamowitą oryginalnością – zarówno na poziomie estetycznych aspektów kina autorskiego, jak również filozoficznej wymowy. „W nich cała nadzieja” na ekranach kin pojawi się już 24 listopada. Dystrybutorem obrazu jest firma Galapagos Films.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here