„Mavka” to magiczna opowieść o tym, że prawdziwe szczęście można osiągnąć tylko, kiedy żyje się w zgodzie z siłami natury. Animacja oparta na motywach starosłowiańskich mitów, podań i legend jest dostępna do obejrzenia w sieci Multikino Polska.

Ukraińska produkcja, która odnosi się do słowiańskiego dziedzictwa

„Mavka i strażnicy lasu” jest produkcją ukraińską. Twórcy pracowali nad nią przez siedem lat. Ostatnie szlify filmowcy robili jeszcze po wybuchu wojny – tylko na chwilę przetrwali prace nad animacją. Nad „Mavką i strażnikami lasu” pracowano na różnych etapach wielu rysowników; w sumie ponad 400. różnych twórców. Określona stylistyka kinowej produkcji łączy się bardzo wyraźnie ze starosłowiańskimi mitami, które rezonują za sprawą bohaterów animacji.

Potęga natury i magia emocji – „Mavka i strażnicy lasu”

Gdzieś w dalekich ostępach magicznego lasu kryje się źródło życia, którego strzeże urocza wróżka Mavka (mówi głosem Roksany Węgiel). Nigdy dotąd żaden człowiek nie zakłócił panującego tu odwiecznego porządku, a zamieszkujące okolicę zwierzęta i mityczne stworzenia nie wiedzą, co to strach. Pojawienie się tu utalentowanego muzykanta Łukasza będzie więc nie lada wydarzeniem. Tym bardziej że wkrótce Mavka i Łukasz staną się nierozłączni, a rodzące się między nimi uczucie rozkwitnie jak czarodziejski kwiat.

Korzenie zła, czyli ludzka chciwość

Niestety, sielankę wkrótce zburzy próżna i chciwa księżniczka, która dowiedziawszy się o magicznej mocy źródła życia, postanowi wykraść je, by na zawsze zachować młodość. Jej słudzy wkroczą do lasu, gotowi zniszczyć wszystko, co stanie im na drodze do wypełnienia rozkazu. Czy Mavka i Łukasz znajdą w sobie siłę, by obronić las i jego mieszkańców? Czy miłość łącząca strażniczkę lasu i człowieka ma szansę przetrwać?

„Mavka i strażnicy lasu” – uniwersalna opowieść o szacunku wobec natury

Twórcy filmu chcieli zwrócić szczególną uwagę na problemy: wycinania lasów, kłusownictwa i niezorganizowanej turystyki. Morał bajki oraz wartości, jakie wyznaje tytułowa Mavka, mogą być świetnym tematem do rodzinnych dyskusji. A o czym jest ta historia? Mavka, mityczna strażniczka lasu, musi bronić skrytego w puszczy źródła życia przed chciwością bezdusznej księżniczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here