Tegoroczny Festiwal Fantastyki PYRKON odbędzie się w dniach 16 – 18 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ulicy Głogowskiej 14. Program imprezy zapowiada się imponująco – organizatorzy zaplanowali ponad 1500 wydarzeń w kilkunastu strefach programowych.

Wydawnictwo Egmont będzie obecne na stoisku numer 141 zlokalizowanym w Krainie Wystawców w hali 5, a także zaprasza na spotkanie z twórcami uniwersum „Świat Akwilonu” w Bloku Komiksowym i do zmagań przy planszy w Bloku Dziecięcym.

Podczas tegorocznej edycji PYRKONU wydawnictwo Egmont zaprezentuje na stoisku pełną ofertę komiksów oraz rodzinnych gier planszowych i karcianych z rabatem 25%. Na festiwalu nie zabraknie majowych i czerwcowych nowości komiksowych (m.in. serii „Elfy” oraz „Krasnoludy” z uniwersum „Świat Akwilonu”) oraz nowej gry z serii „Gra do plecaka” zatytułowanej „7 rund”.

W ramach Bloku Komiksowego odbędą się spotkania autorskie z twórcami komiksów. Wydawnictwo Egmont zaprasza w sobotę o godzinie 13:00 na spotkanie z twórcami okazałego projektu fantasy – „Świat Akwilonu” – scenarzystą i pomysłodawcą Jean-Lukiem Istinem oraz rysownikiem serii „Elfy”, należącej do tego uniwersum, Gianlucą Maconim.
Autorzy oprowadzą słuchaczy po świecie Akwilonu i jego ziemiach oraz opowiedzą o zamieszkujących tam rasach, a także mitach i legendach Bretanii. W spotkaniu wezmą również udział: wydawca projektu w Polsce Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Story House Egmont oraz tłumaczka polskich wydań Maria Mosiewicz. Spotkanie odbędzie się w Strefie Komiksowej w Iglicy.

  • w piątek w godzinach 17:00-18:00 na stoisku wydawnictwa Egmont
  • w sobotę w godzinach 11:00-12:00 na stoisku wydawnictwa Egmont
  • w sobotę w godzinach 15:00-16:00 w sekcji Autografów Strefy Komiksowej.

Wydawnictwo Egmont będzie także obecne w Strefie Dziecięcej, gdzie na najmłodszych uczestników festiwalu będą czekali animatorzy z planszówkami, kolorowankami i drobnymi niespodziankami. Wielbiciele „Pędzących żółwi” będą mogli rozegrać je w formacie XXL, a miłośnicy gier logicznych spróbować swoich sił w „Ubongo”, „Pitagorasa” i „Reakcję łańcuchową”.

Wydawnictwo Egmont wspiera również w tym roku akcję KREWNI PYRKONU, której podstawowym celem jest zbiórka krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w czasie trwania Festiwalu oraz na innych wydarzeniach związanych z fantastyką i grami planszowymi.

Osoby, które oddadzą krew lub zarejestrują się jako dawcy szpiku otrzymają na stoisku wydwnictwa Egmont kupon rabatowy do księgarni Egmont.pl oraz słodką niespodziankę.

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki. Odbywa się co roku w Poznaniu. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie organizatorów: https://pyrkon.pl/

O Gościach festiwalu:

JEAN-LUC ISTIN

Francuski scenarzysta i rysownik specjalizujący się w fantasy, przede wszystkim korzystającej z wątków mitycznych i legendarnych. Całe jego życie jest związane z Bretanią: urodził się w 1970 roku w Pontivy w południowobretońskim departamencie Morbihan, a mieszka w północnobretońskim departamencie Côtes-d’Armor. Także jego zainteresowania związane są z historią, kulturą i dawnymi wierzeniami bretońskimi, czego wyraz daje w dużej części swojej twórczości komiksowej.

W 1999 roku zaczął pracę jako scenarzysta i redaktor w wydawnictwie Nucléa, w którym opublikował serię Aleph (rys. Dim. D) i rozpoczął druk cyklu „Merlin” (rys. Eric Lambert). Później przeszedł do wydawnictwa Soleil, gdzie kontynuuował „Merlina”, napisał „Le seigneur d’Ombre” (rys. Dim. D), a także narysował opowieść „Les brumes d’Asceltis” do scenariusza Nicolasa Jarry’ego. Bazując na swojej wiedzy o Bretanii, wpadł na pomysł uruchomienia kolekcji komiksów opartych na baśniach i legendach bretońskich, „Les contes du Korrigan”, którą współtworzył jako scenarzysta i rysownik. Po sukcesie komercyjnym tego pomysłu przekonał właściciela Soleil do nowej kolekcji nazwanej Celtic, w której różni autorzy publikują historie związane z Celtami. Do tej linii wydawniczej należą cenione przez czytelników serie wspólnie napisane i zilustrowane przez liczne zespoły autorskie: „Breizh – Historie de la Bretagne” czy „Les contes de Brocéliande”.

Obecnie Istin jest kierownikiem różnych kolekcji w wydawnictwie Soleil oraz scenarzystą niektórych należących do nich serii: linii Soleil Celtic (cykle „Le sang du dragon”, „Les contes de l’Ankou”, „Les druides”, „Le grimoire de féerie”, „Merlin – la quęte de l’epée”, „Ys la légende”, „Lancelot”), kolekcji Anticipation (cykl „Nirvana”), linii Soleil Ésotérique (cykle „Le cinquičme évangile” i „Templier”) i innych.

W 2013 roku wraz z Nicolasem Jarrym wymyślił dla Soleil uniwersum Akwilonu, które rozpoczęli serią „Elfy”, a potem uzupełnili cyklami „Krasnoludy”, „Orki i gobliny”, „Magowie” i „Wojny Arranii”. Do tych rozgrywających się na Ziemiach Arrana opowieści w 2020 roku dołączyli kolejną serię, tym razem rozgrywającą się w innej części Akwilonu – na Ziemiach Ogona. Dzisiaj uniwersum rozrosło się do ponad osiemdziesięciu albumów, nad którymi pracuje cały sztab scenarzystów i rysowników.

GIANLUCA MACONI

Włoski rysownik urodzony w 1977 roku. Mieszka i tworzy we Włoszech, ale od wielu lat pracuje przede wszystkim dla wydawnictw francuskich. Ukończył l’Istituto Statale d’Arte w Cordenons (region Veneto) i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji. Zajmuje się rzeźbiarstwem, animacją i tworzeniem ilustracji, a każdy z tych zakresów jego działalności ma wpływ na różne style, w jakich rysuje swoje komiksy. W 2004 roku zdobył włoską Nagrodę Miccia na Festiwalu Torinocomics za opowieść „Le ombre della laguna”. Został także uhonorowany inną włoską nagrodą – Boscarato – za historię „La casa di Alice”. Od 2012 roku razem ze scenarzystą Nicolasem Jarrym pracuje dla wydawnictwa Soleil nad seriami: przygodową „Azaqi”, fantasy „Elya” (świat cyklu „Les brumes d’Asceltis”) oraz nad należącą do uniwersum Akwilonu opowieścią „Elfy”. W 2020 roku wydał biograficzny album „Jimi Hendrix: Requiem électrique”. W 2023 roku rozpoczął publikację autorskiej serii erotycznej „Connie la barbare”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here