„Szczyt bogów” to jedna z najbardziej urzekających animacji, jakie widziałem w ostatnim czasie. I choć w dalszym ciągu nie jestem w stanie zrozumieć fenomenu wspinaczki, to jest w tej historii prawda o pasji, przekraczaniu granic – duchowej i fizycznej wytrzymałości. Pełnometrażowy film jest dostępny na Netflixie. Animacja powstała na bazie komiksów, które w Polsce są dostępne za sprawą wydawnictwa Hanami.

„We wspinaczce długo chodziło o wejście jak najwyżej. Wydaje się, że rywalizację kończy wejście na szczyt. Ale to tak nie działa. Alpinista wciąż znajduje nowe wyzwania. Nie można wejść wyżej? Idzie się cięższą trasą, przyspiesza się, wspina się w pojedynkę, bez tlenu. To nie ma końca” – mówi główny bohater filmowej historii, fotoreporter-alpinista Fukumachi.

Punktem wyjściowym historii zapisanej w filmie „Szczyt bogów jest ciekawość. Pragnienie zdobycia wiedzy, w pewnym sensie zakazanej, bo odsłaniającej kulisy walki o zdobycie legendarnej góry. Patrick Imbert, reżyser animacji, zrealizował niesamowicie kunsztowną historię, w której najważniejsze pytanie odnosi się nie tyle o seans himalaizmu, ale przekraczanie granic zapisanych w naszej biologii i duchowości. Jest w tym spektaklu niesamowita magia. Człowiek na tle piękna boskiej natury wydaje się małym, nic nieznaczącym elementem. Choć to tylko część prawdy.

„Szczyt bogów” to adaptacja mangi autorstwa znanego rysownika mangi Jirô Taniguchiego i pisarza Baku Yumemakury „Szczyt bogów” to historia młodego japońskiego fotoreportera Fukamachiego, który znajduje aparat mogący zmienić historię alpinizmu. Trop aparatu doprowadza go do tajemniczego Habu, wspinacza samotnika, który – jak sądzono – zaginął wiele lat temu. Fukamachi wkracza w świat alpinistów obsesyjnie spragnionych niemożliwych podbojów, wyruszając w podróż, która prowadzi go krok po kroku na szczyt bogów.

„Szczyt bogów” to jedna z najbardziej urzekających animacji, jakie widziałem w ostatnim czasie. Niesamowita historia, która stawia pytania o istotę człowieczeństwa, kontakt człowieka z naturą, emocjonalną więź pomiędzy najbliższymi, jak również przekraczanie granic – emocjonalnych i poznawczych. Filozoficzne, ekscytujące, cudownie zrealizowane kino. Film jest dostępny na Netflixie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here