We wtorek 29 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie przy ulicy Rajskiej 12, rozpoczęła się długo wyczekiwana 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Trwające sześć dni święto krótkich form filmowych będzie obfitować w najróżniejsze wydarzenia. Co czeka nas pierwszego dnia 29. Etiudy&Animy?

Codziennie od 14:00 do 21:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można zachwycać się wystawą makiet z filmu „1970” w reżyserii Tomasza Wolskiego. Ekspozycja pokazująca sześć gabinetów politycznych, w których miały miejsce najważniejsze rozmowy dotyczące politycznego kryzysu, jest dziełem odpowiedzialnego za animacje Roberta Sowy oraz Sylwii Nowak, która stworzyła na jej potrzeby lalki prezentowanych polityków.

Popołudniu, o 16:30 odbędzie się pierwsza projekcja bloku filmów z tytułowego konkursu Etiuda, w którym twórcy z najróżniejszych zakątków świata powalczą o Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura. „Mów mi Mesjasz” (reż. Andrzej Brzózka), „Ogon szczura” (reż. José Armando Salomo Rosas), „Magdalena” (reż. Michael Lazovsky), „Gdziekolwiek” (reż. Minerva Rivera Bolaños) oraz „Awohali” (reż. Dominika Kováčová) to pierwsze z wielu prezentowanych w konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Widzowie 29. MFF Etiuda&Anima śledząc historie  m.in. początkującego rapera, trzech studentów kupujących narkotyki od dilerów, czy perypetie rdzennych mieszkańców Ameryki zamieszkujących Europę, odbędą fascynujące podróże do Meksyku, Stanów Zjednoczonych czy Słowacji.

Jedynie pół godziny później, o 17:00, rozpocznie się pierwsza projekcja drugiego tytułowego konkursu Anima, podczas której zostanie zaprezentowane dziewięć krótkometrażowych animacji. „Do zobaczenia” (reż. Ülov Pikkov) to historia mieszkańców małej wyspy Runhu, z której uciekają, aby schronić się przed wojną w 1944 roku. Wiele lat później mają oni możliwość powrotu do domu, ale okazuje się, że mieszka tam już ktoś inny. „Przytul niedźwiedzia” (reż. Mergrethe Danielsen) to film o przyjęciu urodzinowym tytułowego zwierzęcia, na którym nikt się nie pojawia, w dziele „Regular” (reż. Nata Metlukh) dowiemy się jak wygląda świat, w którym głównymi bohaterami są czcionki, natomiast w „Debiutantce” (reż. Elizabeth Hobbs) będziemy mogli poznać historię młodej kobiety, która przekonuje hienę z londyńskiego zoo, aby ta zastąpiła ją na balu wydanym na cześć kobiety. Projekcje będą miały również: „Jutro nas tam nie ma” (reż. Olga Kłyszewicz), „Pasażer” (reż. Juan Pablo Zaramella), „Pożar lasu” (reż. Izumi Ogawa), „Steakhouse” (reż. Špela Čadež) oraz „Ziemia niczyja” (reż. Michael Blake). Wszyscy wymienieni twórcy (a także ci, których filmy zostaną zaprezentowane podczas kolejnych festiwalowych projekcji) powalczą o Złotego, Srebrnego oraz Brązowego Jabberwocky’a.

Największa dotychczas retrospektywa dzieł zrealizowanych w National Film Board of Canada, to gratka nie tylko dla miłośników kreski z Kraju Klonowego Liścia. W programie sekcji „National Film Board of Canada – kuźnia talentów światowej animacji” znajdzie się 5 podzielonych tematycznie zestawów animacji najsłynniejszej na świecie firmy realizującej artystyczne filmy krótkometrażowe, w tym animowane. Projekcja pierwszego bloku filmów prezentowanych w ramach retrospektywy zacznie się o 18:30. Pierwszy zestaw – „Pinscreen” to animacje Jacquesa Drouina, zrealizowane metodą pinscreen. Uzupełnią go dwa dokumenty: o życiu i twórczości Drouina oraz o specyfice tworzenia filmów wspomnianą techniką pinscreen.

Pierwszy dzień festiwalu zwieńczy uroczysta Gala Otwarcia (godz. 20:00) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. 29. Etiudę&Animę zainauguruje pokaz najnowszego, pełnometrażowego filmu animowanego Signe Baumane pt. „Mój romans z małżeństwem”. Bohaterką filmu jest Zelma, którą od najmłodszych lat piosenki i bajki przekonywały, że miłość rozwiąże wszystkie jej problemy, jeśli tylko będzie przestrzegać społecznych oczekiwań dotyczących tego, jak powinna zachowywać się dziewczyna. Jednak w miarę dorastania coś przestało się zgadzać z ideą miłości: im bardziej Zelma próbowała się dostosować, tym bardziej jej ciało stawiało opór. Goszcząca kilka lat temu w Krakowie na festiwalu Etiuda&Anima Signe Baumane z charakterystycznym dla siebie słodko-gorzkim podejściem opowiada o akceptacji wewnętrznego kobiecego buntu.

Link do zakupu indywidualnych biletów:
https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

– 7 PLN za bilet ulgowy VOD i 8 PLN za bilet normalny VOD
– 10 PLN za bilet ulgowy KINO i 12 PLN za bilet normalny KINO

UWAGA! Bilety na projekcje na platformę VOD oraz na projekcje fizyczne sprzedawane są oddzielnie.

Więcej o biletach i karnetach:
https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety-2022/

Zachęcamy do śledzenia informacji o 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here