Wciągające fabuły, zagadkowe historie, fantastyczne przygody, znakomity humor i tematy bliskie młodemu człowiekowi. Komiksowe powieści o dzieciach – ich perypetiach szkolnych, relacjach z przyjaciółmi i rodzicami, ulubionych zwierzakach i pasjach czy przygodach w codziennym życiu, ale też tych przeżywanych dzięki wyobraźni. W pierwszym kwartale 2022 roku wydawnictwo Egmont zaprezentuje polskim czytelniczkom i czytelnikom cenione współczesne europejskie serie komiksowe, które podbiły serca dzieci w wielu krajach. W styczniu ukazała się bestsellerowa francuska seria „Giganci” oraz seria „Sami”, której pierwszy tom zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême. W lutym na księgarskie półki trafi uwielbiana przez francuskie nastolatki seria „Louca”, niezwykła seria fantasy zatytułowana „FRNCK” oraz poruszająca opowieść o marzeniach – „Emma i Wioletta”. W marcu planowana jest premiera serii „Turbogalop”.

Od kilku lat wydawnictwo Egmont rozbudowuje ofertę dziecięco-młodzieżową o kolejne linie wydawnicze, które mogą być bliższe współczesnym czytelnikom i czytelniczkom niż klasyczne serie komiksowe, takie jak „Kajko i Kokosz”, „Asteriks” czy „Lucky Luke”. Wśród nowości zaplanowanych na najbliższe miesiące pojawią się komiksy dla dzieci w wieku 8-12 lat, które poza wciągającą fabułą i trzymającymi w napięciu zagadkowymi historiami, poruszają jednocześnie tematy bardzo bliskie dzieciom na tym etapie rozwoju.

Sześciotomowa francuska seria „Giganci” to pełna akcji opowieść fantasy o przygodach dzieci z różnych stron świata wykazujących ponadnaturalne zdolności. Przyciąga je pewna nieznana siła. Podążając za nią, odkrywają olbrzymie istoty i pomagają im się przebudzić.

Tytułową bohaterką pierwszego tomu jest Erin, zapalona ogrodniczka. Jej rodzice zginęli w wypadku, więc dziewczynka by poradzić sobie ze stratą znajduje pocieszenie w roślinach. Pewnego dnia Erin spotyka Yrso – giganta, który mimo przerażającego wyglądu okazuje się bardzo życzliwy. Kłopot w tym, że polowanie na Yrso rozpoczyna pewna tajemnicza grupa naukowców zafascynowanych zagadką nieśmiertelności. Czy Erin zdoła ochronić swojego gigantycznego przyjaciela? Na marzec planowana jest premiera kolejnego albumu serii zatytułowanego „Siegfried”. W tomie drugim zaprezentowana jest historia chłopca z niepełnosprawnością, Siegfrieda, któremu doskwiera samotność.

Scenariusz serii wyszedł spod pióra Lylian (Lylian Klépakowsky), a rysunki stworzył Paul Drouin.

„Sami” to francusko-belgijska seria fantasy o przygodach pięciorga dzieci, które muszą radzić sobie w tajemniczym świecie bez dorosłych. Pierwszy tom został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w kategorii Najlepszy komiks dla młodzieży w wieku 9–12 lat, a w 2017 r. na podstawie serii powstał film fabularny w reżyserii Davida Moreau.

W pierwszym tomie „Zniknięcie” poznajemy głównych bohaterów. To pięcioro nieznających się dotąd dzieci, które po przebudzeniu odkrywają, że ​​wszyscy mieszkańcy ich miasta zniknęli. Co się stało? Gdzie są ich krewni i przyjaciele? Szukając odpowiedzi dzieci przemierzają opustoszałe ulice, jednak natykają się tylko na grasujące po mieście dzikie zwierzęta. Czy uda im się przetrwać samodzielnie i czy odkryją tajemnicę zniknięcia pozostałych mieszkańców? Każdy z bohaterów serii jest inny, a mimo to muszą działać razem, bo tylko wtedy osiągną sukces. „Sami” to nie tylko wciągająca historia o dzieciach, które muszą poradzić sobie w nowej, przerażającej rzeczywistości, ale też opowieść o różnicach między ludźmi i o akceptacji inności. Wiosną ukaże się drugi tom serii – „Nożownik z Fortville” – w którym bohaterowie starają się dostosować do nowej rzeczywistości, jednak okazuje się, że nie tylko oni przetrwali w opuszczonym mieście…

Autorem scenariusza serii jest francuski scenarzysta komiksowy Fabien Vehlmann. Za rysunki odpowiada uznany belgijski rysownik Bruno Gazzotti.

Piłka nożna, humor i duchy to tematy przewodnie uwielbianej przez francuskie nastolatki serii „Louca” o dorastającym chłopcu, jego niezwykłym przyjacielu i ukochanej dziewczynie. Tytułowy bohater jest szkolnym niezdarą. Kiepsko się uczy, zraża do siebie Julię – koleżankę, w której się potajemnie podkochuje, ciągle się potyka i spada ze schodów… W dodatku chciałby zostać piłkarzem, ale nie udaje mu się nawet prosto kopnąć piłki. Jednak pewnego dnia spotyka wesołego Nathana, który mu pomaga, zostaje jego trenerem i podpowiada na sprawdzianach. Tyle, że Nathan nie jest zwykłym nastolatkiem… Tytułowy bohater serii pokazuje, że małymi, systematycznymi krokami można osiągnąć bardzo wiele. Wystarczy tylko spróbować. Tom pierwszy– „Piłka w grze” –ukaże się w lutym.

Autorem serii jest Bruno Dequier, który pracował przy takich filmach jak „Przygoda w Paryżu” czy „Lorax”. Potem stworzył cykl „Louca”, którego trzeci tom został w 2014 roku wyróżniony belgijską Nagrodą Saint-Michel w kategorii komiksu dla młodych odbiorców.

„FRNCK” to niezwykła seria fantasy o trzynastoletnim wychowanku sierocińca, który rusza na poszukiwanie rodziców i niespodziewanie trafia do czasów prehistorycznych. Odtąd nie ma chwili spokoju: musi wynaleźć ogień, mydło i samogłoski… oraz przetrwać wśród krwiożerczych bestii i nieokrzesanych troglodytów. Czy uda mu się przetrwać bez Internetu, pizzy i innych udoskonaleń współczesnego świata? Wraz z niesamowitą przygodą i opowieścią o radzeniu sobie w ekstremalnych warunkach, seria „FRNCK” dotyka tematów zawierania znajomości, przyjaźni oraz współdziałania w grupie. Tom pierwszy zatytułowany „To dopiero początek” ukaże się w lutym. Autorem serii jest francuski scenarzysta komiksowy Olivier Bocquet, a rysunki wykonał Brice Cossu.

„Emma i Wioletta” to opowieść komiksowa o nastolatkach mających życiową pasję, która jednak nie powoduje, że znikają ich zwykłe problemy. Bohaterkami serii są dwie siostry, Emma i Wioletta, które trenują taniec klasyczny i marzą o dostaniu się do prestiżowej Szkoły Tańca Opery Paryskiej. Jednak w czasie egzaminu okazuje się, że starsza z nich, Emma, ma zbyt swobodny styl i nie zostaje przyjęta do szkoły. Po początkowym załamaniu postanawia odnaleźć własny styl i zaczyna ćwiczyć taniec nowoczesny. Tymczasem młodsza siostra, Wioletta, nie chce sama uczyć się w Szkole Opery, szczególnie że wiąże się to z zamieszkaniem w internacie. Siostry wiele dzieli, ale i sporo łączy, dlatego czasem się wspierają, a czasem sobie zazdroszczą i różnie się między nimi układa. Ostatecznie jednak zawsze mogą na siebie liczyć. „Emma i Wioletta” to opowieść o marzeniach, pełnej pułapek rzeczywistości, wsparciu ze strony rodziny, a także o przyjaźni oraz blaskach i cieniach pierwszej miłości. Premiera pierwszego tomu zatytułowanego „Marzenia” zaplanowana jest na luty.

Scenarzystą serii jest Francuz Jérôme Hamon, który stworzył scenariusze do kilku znanych cykli, jak publikowana także w Polsce „Green Class”. Wraz z niezwykle utalentowaną rysowniczką Leną Sayaphoum wykreował także bardzo dobrze przyjęty we Francji cykl „Dreams Factory”.

O tym, że w stadninie nigdy nie jest nudno, a każdy dzień niesie ze sobą wiele atrakcji, których dostarczają nie tylko konie, ale również ludzie, którzy towarzyszą im na każdym kroku, opiekując się nimi i starając się prowadzić trudny i zarazem bardzo ciekawy biznes związany z ich hodowlą, przekonają się czytelnicy i czytelniczki serii „Turbolalop”. Pierwszy tom cyklu ukaże się pod koniec marca br.

Twórcą serii jest francuski rysownik Benoît Du Peloux. Jego talent został doceniony przez tak wybitnych autorów komiksów francuskich jak Godard i Ribera. Od 1995 r. asystował im przy tworzeniu różnych projektów, m.in. „Le Vagabond des Limbes”. Pelou jest autorem trylogii fantasy „Eliksir wieczności”. Jednak dopiero nawiązanie współpracy z pisarzem Michelem Rodrigue’em przyniosło mu sławę i uznanie. To właśnie razem z nim stworzył pierwsze tomy pełnej humoru komiksowej opowieści o codziennym życiu w pewnej stadninie – „Turbogalop”.

Rzeczywistość dzieci w wieku 8-12 lat nie jest łatwa. Rodzice odsuwają się na dalszy plan, a koledzy i koleżanki zajmują najważniejsze miejsce w życiu dziecka. Ten okres rozwoju niesie za sobą sporo wyzwań przed młodym człowiekiem. Rodzice czują, że mają coraz mniejszy wpływ na wybory dziecka – ich zdanie przestaje się liczyć, a relacje zaczynają słabnąć. Tylko rodzic-przyjaciel ma szansę towarzyszyć swojemu dziecku w tym okresie. Jest to więc czas, kiedy my rodzice musimy zawalczyć o dobrą relację z dzieckiem. Jednym ze sposobów może być czytanie tych samych lektur i rozmowa o nich – podkreśla psycholożka dziecięca, Sylwia Jatczak – Jeśli chcesz wejść do świata dziecka, odciągnąć je od komputera i podarować mu ciekawą lekturę, od której nie będzie się chciało oderwać, to te serie komiksowe są najlepszym wyborem. Ciekawe, kolorowe, w doskonałej oprawie graficznej, na pewno będą znakomitą alternatywą dla gier komputerowych i filmów. Konieczność rozwiązania zagadki, która jest głównym wątkiem kilku prezentowanych komiksów, rozwija wyobraźnię i uczy myślenia przyczynowo-skutkowego. Prezentowane serie poszerzają wiedzę o świecie, a także pomagają zrozumieć problemy, z jakimi mierzy się dziecko. Jak podkreśla psycholożka, komiksy te mogą pomóc dzieciom, które mają trudności związane z niskim poczuciem własnej wartości czy zaistnieniem w środowisku rówieśniczym, ponieważ każdy z nich pokazuje, że świat relacji nie jest łatwy, a trudności ze zrozumieniem drugiego człowieka zdarzają się nawet obdarzonym niezwykłymi mocami bohaterom komiksów.

W 2022 roku wydawnictwo Egmont planuje zaprezentować polskim czytelnikom i czytelniczkom nowe serie i albumy dla dzieci w różnym wieku. Oprócz rozwijania oferty wydawniczej dla starszych dzieci, w sprzedaży pojawią się zupełnie nowe cykle przeznaczone dla najmłodszych, takie jak „Delisie”, „Diabełki” czy „Enola i niezwykłe zwierzęta”. W tym roku również znakomicie przyjęta przez dzieci i ich rodziców seria „Mój pierwszy komiks 5+” zostanie rozszerzona o kolejne cykle, m.in.  „Dziobak Toto” i „O czym szumią wierzby”. Pełna oferta komiksów wydawnictwa Egmont jest dostępna w księgarni Egmont.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here