PanAnimacja zaprasza na festiwal Warsaw Animation Film Festival – to już 3 edycja festiwalu, który trwa od 27 sierpnia do 2 września. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? W programie znajdują się między innymi animowane horrory, kino nordyckie, warsztaty filmoznawcze, jak również inne atrakcje! Zdajcie się na moje rekomendacje.


Warsaw Animation Film Festival – kino rozrywkowe i zaangażowane

„Od pierwszej edycji festiwalu, naszym celem było pokazanie szerszej publiczności, że podejmując najbardziej złożone tematy, animacje mogą wpływać na społeczeństwo. Topniejące lodowce, wzrost poziomu mórz,  anomalie pogodowe, to tylko kilka  z licznych zjawisk powstałych na skutek działalności człowieka. Sekcja „Green od Screen” ma za zadanie przybliżyć skalę problemu i przede wszystkim zachęcić widza do proekologicznej postawy” – wyjaśnia Tessa Moult-Milewska, dyrektor programowa festiwalu z Fundacji Ex Anima.

Animacje nordyckie, Ars Elektronika 2020 i 2021 oraz animowane wideoklipy, a także pokaz filmy „Skafander Klingerta” ze spotkaniem z reżyserem Arturem Wyrzykowski.  31 sierpnia od godz. 14.30 będą się obywały panele o tematyce ekologicznej w Solatiorium na Jazdowie. Kina festiwalowe to Kinoteka i Kino Amondo. W Solatorium będzie warsztat z Arturem Wyrzykowskim a online masterclass z Mikiem Cachuelą. Zakończenie z pokazem animowanych wideoklipów 02 września na Placu Zabaw nad Wisłą. Dodatkowo odbędzie się panel o najnowszych technikach animacji w grach horrorach

Animowany horror, czyli fantastyka grozy

Organizatorki zapraszają także na bloki filmowe, które na stałe wpisały się w krajobraz festiwalu. Widzowie, podobnie jak w zeszłym roku, będą mieli okazję zobaczyć animacje utrzymane w stylistyce horroru. Wśród wielu perełek utrzymanych w stylistyce grozy znajdziemy również obrazy rodzimych twórców. Szczególnie polecam Wam The coming winter w reżyserii Kamila Wójcika, który gościł już na łamach naszego portalu jako artysta udzielający się w cyklu kwestionariusza PanAnimacji.

Magia mroźnej północy, kino nordyckie

Oprócz filmów prezentowanych w części konkursowej, widzowie będą mieli okazję zobaczyć również filmy pochodzące z krajów nordyckich. I tutaj trzeba podkreślić, że dodatkową atrakcją festiwalu będą pokazy pozakonkursowe: bloki Ars Electronica 2020 i 2021 przygotowane we współpracy z Austriackim Forum Kultury, Volda University – animacje nordyckie, czyli pokaz współorganizowany z festiwalem ReAnima w Bergen.

Przestrzeń dla dialogu – kino zaangażowane

Warto zaznaczyć, że podczas WAFF odbędzie się bardzo ciekawy masterclass online z Mikie’m Cachuelą, specjalistą od tworzenia storyboardów do animacji ze studia Pixar oraz dwa panele organizowane przez Platige Image „TBC” oraz Behind the VFX of THE MEDIUM LIVE- Action Trailer. Cachuel to jeden z najbardziej doświadczonych storyboardzistów, który pracował przy takich filmach jak m.in. „Iniemamocni”, „Gnijąca Panna Młoda”, „Ratatouille”, „Koralina i Tajemnicze Drzwi”, „Pudłaki”, „Sponge Bob. Na suchym lądzie”. Na przykładzie „Koraliny…”, którego Mike był współreżyserem, poznamy klucz do stworzenia pełnej emocji historii oraz techniki produkcji wykorzystywane przy tworzeniu postaci, które mogą je przekazać.

Warsztaty – wiedza o kinie i kulturze

W ramach festiwalu odbędą się ciekawe warsztaty i panele dyskusyjne, w tym 31.08.2021 w Solatorium na Jazdowie dzień Green on Screen poświęcony animacji, zrównoważonemu rozwojowi i kwestiom zmian klimatycznych. Uczestnikami dyskusji będą przedstawiciele Papaya Young Directors, osoby z działu kreacji McCann, Greenpeace, twórcy projektu MELT z WWF oraz projektu Lunapark we współpracy z Alkiem Panfiłowem. Panele poprowadzi zaangażowany ekologicznie autor Zielonego Podcastu, Krzysztof Rzyman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here