Maria Skłodowska-Curie, wybitna polska naukowczyni, która dokonała rewolucyjnych odkryć w dziedzinie fizyki i chemii, to naprawdę nietuzinkowa osobowość. Nic dziwnego, że nasza dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w końcu stała się bohaterką biograficznego komiksu. Poznajcie album „Najwybitniejsi Naukowcy. Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze”. Twórcą serii jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri.


Biografia polskiej noblistki – nauka w komiksie

„Najwybitniejsi Naukowcy. Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze” to album, który inicjuje nową serię komiksów. W pierwszym tomie poznamy Marię Skłodowską-Curie, odkrywczynię dwóch pierwiastków promieniotwórczych – radu i polonu, a w drugim Charlesa Darwina, twórcę teorii ewolucji. Biograficzny komiks o polskiej noblistki jest interesującą lekturą nie tylko dla najmłodszych.

Maria Skłodowska-Curie, będąc jednym z najwybitniejszych naukowców w dziejach, promowała naukę jako szczególny sposób poznawania świata. Urodzona w Warszawie, absolwentka paryskiego uniwersytetu na Sorbonie, starała się też doprowadzić do tego, by współpraca intelektualna przekształciła się w narzędzie komunikacji pomiędzy narodami. Jordi Bayarri, hiszpański scenarzysta i grafik, wykorzystując komiksową formułę opracował naprawdę interesujące dzieło.

Inteligencja, ambicja, dobroduszność i dalekowzroczność

Dzieje bohaterki rozpisane są od jej najmłodszych lat, a więc 1867 roku, gdy nasza noblistka przyszła na świat. Bayarri, autor i pomysłodawca komiksu, wykonał fantastyczną pracę ze źródłami historycznymi. Dowiadujemy się zatem o okolicznościach wyjazdu do Paryża na studia, poznaniu ukochanego, późniejszego męża Pierre’a, trudnościach, które początkowo wiązały się z pozyskiwaniem funduszy na badania.„Najwybitniejsi Naukowcy. Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze” to również ukazanie determinacji, niezwykłej siły wewnętrznej, jaką dysponowała tytułowa bohaterka. Autor w bardzo czytelny sposób określił życiowe motywacje Skłodowskiej-Curie – pragnienie wiedzy, chęć dzielenia się odkryciami z ludzkością, szkicując bardzo angażujący komiks rozrywkowy. Wychowanie dzieci, tęsknota za ojczyzną, podróż do USA – znane i mniej znane fakty z życia naszej noblistki podane są w naprawdę atrakcyjny sposób.

Edukacja w rozrywkowej formule

Pierwszy tom kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, przeznaczonej dla młodych czytelników, ale nie tylko. Prezentuje ona postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. Komiksy w przystępny sposób przybliżają biografie naukowców, ich niezwykłą chęć zdobywania wiedzy i drogi, które doprowadziły ich do dokonania przełomowych dla świata odkryć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here