Jeden z najbardziej niezwykłych, oczekiwanych, choć równocześnie zaskakujących komiksów – oto „Złoty Menhir” René Goscinny’ego i Alberta Uderzo! Nie jest to jednak typowy komiks, ale ilustrowana opowieść, która – co ważne!  – nigdy wcześniej nie została wydana w formie albumu.


„Historia, napisana z właściwą dla René Goscinny’ego błyskotliwością, przeznaczona do nagrania audio, a graficznie genialnie zilustrowana przez Alberta Uderzo w towarzyszącej płycie książce, to klejnocik, który warto odkryć na nowo. Niewątpliwie zasługuje na włączenie jej do kolekcji ilustrowanych albumów Asteriksa” – pisze w komunikacie wydawnictwo Egmont, które faktycznie zaserwowało nam małą perełkę.

Historia zbudowana jest na prostym, ale ujmującym pomyśle. Otóż nie kto inny, a Kakofoniks – muzyk uzdolniony w stopniu, rzec by można eufemistycznie – dyskusyjnym – chce wziąć udział w konkursie o Złoty Menhir. Dla galijskich bardów to wielkie wyróżnienie! Znając talent śpiewaka, Asteriks i Obeliks – w trosce o współziomka, który swoją muzyką budzi naturalna irytację – ruszyć na wyprawę wraz z nim. Jednak to dopiero początek przygody.

Bo już w trakcie rywalizacji Kakofoniks trafia na Rzymian, którzy postanowili, że nada się on doskonale jako prezent dla generała Syropeukaliptusa. I cóż, jak można się domyśleć, nie brakuje fabularnych twistów, choć nie są one dominującą częścią historii, popkulturowych odniesień, dowcipnie zaaranżowanych scen, w których dominuje humor słowno-sytuacyjny, jak i konfrontacji na charaktery. Wszystkie partie są rozpisane na dialogi, brakuje tutaj komentarzy narratora, co w żadnym razie nie burzy odbioru, ale trzeba mieć to na uwadze. Wszak opowiastka była pomyślana pierwotnie jako słuchowisko.

Publikacja historii w formie osobnego tomu, przypominającego album „Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały” czy „Tajemnicę magicznego wywaru”, to gratka dla kolekcjonerów, ale również nowych, zwłaszcza – choć nie tylko! – młodszych czytelników, którzy chcieliby się zapoznać z legendarna serią. Książkowe wydanie zawiera odświeżone cyfrowo ilustracje – jest nie tylko estetycznie, ale i pomysłowo, jeśli chodzi o układ plansz! „Złoty Menhir” to niezwykle wartościowa perełka ze świata Asteriksa i Obeliksa.   \

„Asteriks” to seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 r. przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery w październiku 1959 roku na łamach magazynu „Pilote” podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem – stopniowo – reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here