MFFA Animocje 9 ½  rozpoczyna się 28 października. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszone zostały 752 filmy z 65 krajów i 6 kontynentów. Twórcy jak co roku zaskoczyli nas różnorodnością poruszanych tematów, wykorzystywanych technik i wyobraźnią w kreowanych przez nich światach. Nasi selekcjonerzy wybrali ostatecznie 89 filmów, które pokażemy w 3 kategoriach: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Filmów dla Dzieci i Do-grywka. Czym jest festiwal, a czym sama animacja? Jaka wizja przyświeca imprezie? Specjalnie o tym mówi nam Weronika Płaczek, organizatorka i pomysłodawczyni Festiwalu ANIMOCJE.

„Animacja jest dla mnie wyobraźnią i formą. Wyobraźnią, bo nie ma dla animacji rzeczy niemożliwych. Formą, nie tylko dlatego, że animować można wszystko, a nawet jeśli animujemy na przykład lalkę, to od naszej wyobraźni zależy jak ta lalka, która ma przedstawiać człowieka bądź pas, będzie wyglądać jak człowiek lub pies, którego wszyscy znają, czy może będzie mieć tylko jakieś jego cechy. Formą również dlatego, że właśnie ta forma – animacja, wnosi coś do samej treści. Czasem na przykład łagodzi przekaz, rozładowuje napięcie płynące z tematu filmu. Bywają filmy, które zrealizowane z aktorami byłyby wyprodukowane szybciej i możliwe, że taniej. Ale animacja wnosi coś do treści, pokazuje temat w inny sposób” – wyznaje Weronika Płaczek.

Od 28 do 31 października na ekranie Kinie Orzeł wyświetlonych zostanie 31 obrazów krótkometrażowych, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Animowanego tegorocznej edycji Animocji. Jeden z nich wybrany został przez publiczność podczas wrześniowych Do-grywek, czyli pokazów tych filmów, które nie  znalazły się w oficjalnej selekcji konkursowej.

Ponadto przygotowaliśmy pozakonkursowe pokazy animowanych filmów pełnometrażowych. W Orle zobaczyć będzie można „ON GAKU: nasze brzmienie”, „Homeless – wersja kinowa”, „Top 3” i „Podróż  księcia”. Laureatów tegorocznych konkursów, których wybiorą jurorzy i widzowie poznamy 4 listopada. Werdykt opublikowany zostanie na fanpage’u Animocji, na stronie internetowej festiwalu oraz na stronie Miejskiego Centrum Kultury.

Od samego początku robiąc najpierw przegląd później festiwal Animocje chciałam zwrócić uwagę widzów na to, że animacja to nie tylko bajki dla dzieci. Stąd też nasze ogólne festiwalowe hasło: animacje nie tylko dla dorosłych. Ta tegoroczna edycja – 9,5 jest dużo skromniejsza od tej, którą planowaliśmy na kwiecień. Nie ma koncertów, gości, pokazów specjalnych filmów krótkometrażowych i innych wydarzeń, które co roku się pojawiają lub które miały pierwszy raz zagościć, jak na przykład filmy VR. W tym roku pokażemy tylko 4 filmy pełnometrażowe i konkurs, na którego prezentacji najbardziej mi zależało. Trudno jest więc wybrać jedną sekcję programową lub jeden konkretny seans. Wszystkie filmy uważam za wyjątkowe, Konkurs Międzynarodowy to tylko 31 filmów wybranych spośród zgłoszeń. A te 4 pełne metraże to również z kilkunastu, które oglądaliśmy budując program.

Animocje są festiwalem skierowanym przede wszystkim do starszych widzów, czyli 14 +, tak wiek przyjmujemy jako odpowiedni do oglądania filmów konkursowych, ale to oczywiście tylko nasza sugestia i nikomu w legitymację szkolną nie zaglądamy
Większość filmów pełnometrażowych i pokazów specjalnych krótkich metraży również nie jest typowo dla dzieci. Mimo to nie zapominamy o najmłodszych – dla nich mamy specjalny konkurs filmów dla dzieci,a w kwietniowej edycji zawsze były tez specjalne dla dzieciaków filmy pełnometrażowe. 
Skąd wziął się pomysł na festiwal? Idea narodziła się z nudy – ja sama zainteresowałam się animacją jakieś 11-12 lat temu. Kiedyś szperałam w Internecie, trafiłam na film „Jak działa jamniczek” i tak zaczęła się toczyć kula śniegowa. Zaczęłam coraz więcej oglądać, czytać, szukać… No i teraz jestem tutaj, razem z ośmiornicą Barbarą, przy dziesiątym roku z festiwalem filmów animowanych.
Animacja łączy się dla mnie ze wszystkimi emocjami, to chodzi w nazwie – że animacja może nieść całe spektrum emocji, że animacja to nie tylko miłe, pouczające baki dla dzieci. Animacja to tez radość, ekstaza, smutek, złość, strach, wstręt, zaskoczenie czy oczekiwanie. Czyli wszystko to co spotykamy w kinie aktorskim, z ta różnicą, że tu mamy te emocje i treści w świecie wykreowanym w całości przez twórców. – deklaruje pomysłodawczyni projektu.
MFFA Animocje organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek. Od 2014 roku nasz festiwal przyznaje – jako jedyny w Polsce – Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu, która trafia do Mistrzyń i Mistrzów dubbingu w filmach animowanych. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.animocje.com oraz na www.mck-bydgoszcz.pl
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE 9 ½
28-31 października 2020 / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
25 października 2020 – Aneks Dziecięcy
https://www.youtube.com/watch?v=xCvVE3VwNIk&feature=emb_logo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here