„Wygląda na to, że takie mamy teraz czasy, że wszystko co widzimy, to przemoc w filmach i seks w telewizji…” – słowa do melodii rozpoczynającej każdy z odcinków „Głowy rodziny” nie są bez znaczenia. Satyra posiada przecież wyjątkowo mocny wydźwięk. Ale kultowy serial, przy którym bawimy się od ponad 20 lat, to coś zdecydowanie więcej, niż kontrowersje i przekraczanie granic. O tym, jakie tajemnice zapisano w tej niezwykłej animacji, dowiemy się z lektury książki „Za kulisami”.


Ustalmy fakty. „Family Guy. Za kulisami” to bogato ilustrowana i kolorowa przepustka za kulisy siedmiokrotnego zwycięzcy nagrody Emmy. Zapewnia ekskluzywny, jedyny w swoim rodzaju dostęp do miejsc, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla Setha McFarlane’a, Setha Greena, Mily Kunis, Alexa Borsteina i Mike’a Henry’ego. Pozwala zobaczyć grafiki koncepcyjne i przeczytać notatki scenarzystów, wywiady z ekipą i mnóstwo opowieści o słynnych ulubieńcach światowej publiczności. Oto Peter, Lois, Meg, Chris, Stewie i Brian Griffinowie oraz Joe Swanson, Glenn Quagmire i Cleveland Brown, znani, uwielbiani, kochani, jedyni i niepowtarzalni!

W księdze zapisano rozdziały, które mówią nie tylko o poszczególnych etapach produkcji widowiska – od wymyślania konkretnych gagów, przez kreślenie storyboardów – ale zdradzają również, w jaki sposób kształtował się charakter widowiska. Autorzy uświadamiają nam, że przerobienie scenariusza odcinka „Głowy rodziny” na animację to prawdziwe wyzwanie, na które przeznaczyć trzeba mniej więcej sześć tygodni wolnego czasu. W tym satyrycznym formacie nasączonym popkulturą pojawiają się epizody wprost odnoszące się do prawdziwych symboli kina czy literatury – choćby parodie „Gwiezdnych wojen”, „Star Treka”, superbohaterskich komiksów, a także kryminałów Agathy Christie.

Poznając tajemnice zapisane „Za kulisami” mamy szansę – tak naprawdę – dokładnie poznać całe uniwersum rodziny Griffinów. W serialu znajdziemy żarty z katolików i muzułmanów, gejów i lesbijek. Niepełnosprawnych, miłośników zdrowego i niezdrowego trybu życia, osób transseksualnych, wyznawców konserwatyzmu, ale też szeroko pojętej lewicy. To nie jest produkcja dla osób wrażliwych, tudzież przewrażliwionych, lecz świadomych, znających różne konwencje gatunkowe, ceniących absurdalny humor i przekraczanie granic.

„Uroczy” nie jest słowem, którym określiłbym „Głowę rodziny”. Ale w trakcie emisji serialu, kiedy dla większości z nas oglądanie telewizji stało się doświadczeniem indywidualnym i rozbitym na różne ekrany, Griffinowie nadal robią to po staremu: zbierają się przy rodzinnym odbiorniku…” – tłumaczy Frazier Moore, autor publikacji, jeden z pierwszych fanów serialu, ceniony dziennikarz, który jako krytyk dla Associated Press, często pisywał na temat widowiska Setha McFarlane’a. „Family Guy. Za kulisami” to prawdziwa skarbnica dla fanów serialu i wszystkich miłośników kultury popularnej.

Poznajcie świat „Głowy rodziny”! www.idz.do/familyguy-zakulisami

Książka, która ukazała się za sprawą wydawnictwa SQN jest objęta patronatem portalu PanAnimacja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here