W poniedziałek świat się zatrzymał: wielu pracowników zostało oddelegowanych do pracy zdalnej, a dzieciaki, z uwagi na zamknięte placówki oświatowe, zostały w domach. Z jednej strony to czas trudny, bo trzeba pogodzić jakoś codzienne obowiązki i pracę z opieką nad dziećmi. Z drugiej – dzięki akcji #zostańwdomu zyskaliśmy dużo czasu, który na co dzień przeznaczamy na różne aktywności poza domem. Przedstawiamy Wam dwanaście naprawdę dobrych komiksowych powodów, by w domu zostać, a wolny czas przeznaczyć na lekturę.

  1. Alan mówi Cthulhu, czyli komiksy Alana Moora inspirowane prozą H.P. Lovecrafta

Alan Moore, genialny twórca „Strażników” i „V jak Vendetta”, sięga do uniwersum autora „Zewu Cthulhu”. Polskie wydania obu propozycji zostały wzbogacone o leksykon nawiązań do twórczości H.P. Lovecrafta autorstwa Mateusza Kopacza.

„Neonomicon” to gratka dla fanów H.P. Lovecrafta! Aldo Sax, agent FBI specjalizujący się w teorii anomalii, poszukuje sprawcy piętnastu bestialskich morderstw. Analiza śladów wiedzie go prosto do klubu Zootique i tajemniczego, skrywającego twarz za chustką Johnny’ego Carcosy. Dalsze śledztwo okaże się jednak dużo bardziej niebezpieczne, a próba odkrycia prawdy doprowadzi Saxa na skraj szaleństwa. Jego śladem wyruszy kolejnych dwoje  agentów…

Z kolei w trzecim tomie Providence Robert Black dociera do Providence, gdzie spotyka samego H.P. Lovecrafta. Pisarz nie przestaje go fascynować, dziennikarz z zapartym tchem zanurza się w kolejne jego dzieła. Lovecraft staje się przewodnikiem Blacka po okultystycznych tradycjach Ameryki, a zarazem wprowadza go w swój tajemniczy świat pełen potworów i istot jak z koszmaru. Młody dziennikarz coraz mocniej zdaje sobie sprawę, że wkroczył do labiryntu, z którego nie sposób się wydostać, a ogarniającego go szaleństwa nie da się już uniknąć…

  1. Solidaryzując się z Włochami czytamy Hugo Pratta (Najlepiej całą serię Corto Maltese)

W 1913 roku na Oceanie Spokojnym piraci znajdują troje rozbitków, pośród których jest Corto Maltese, były kapitan statku handlowego. Niedługo potem rozbójnicy morscy napadają na holenderski transportowiec z węglem, po czym sprzedają ładunek wojsku niemieckiemu z pobliskiej Nowej Gwinei Niemieckiej. W tym czasie rozbitkom udaje się uciec z rąk piratów, ale lądują w niewoli u dzikich Papuasów. Jedyną nadzieją trójki białych jest przedostanie się do Niemców… Tak rozpoczyna się epopeja o przygodach marynarza włóczęgi i romantycznego awanturnika Corto Maltese. Corto przemierza świat, docierając do najdalszych krain, wplątuje się w intrygi polityczne, a nawet bierze udział w niezwykłych wydarzeniach o charakterze mistycznym…Twórcą serii jest sławny włoski scenarzysta i rysownik Hugo Pratt (1927–1995), znany polskiemu czytelnikowi ze znakomitych albumów „Indiańskie lato” i „El Gaucho”. Pratt kontynuował prace nad Corto Maltese przez 25 lat, w czasie których stworzył dwanaście obszernych tomów cyklu. Wszystkie są dostępne w Polsce.

  1. Czytamy Thorgala! Opcja dla mających mniej czasu – czytamy krótsze serie ze świata Thorgala: Kriss de Valnor, Louve lub Młodzieńcze lata

Thorgal to seria albumów fantasy o przygodach przybysza z gwiazd wychowanego przez wikingów, Thorgala Aegirssona, tworzona jest od 1976 roku przez scenarzystę Jeana Van Hamme’a i rysownika Grzegorza Rosińskiego. Jest co czytać, bo do dziś ukazało się na polskim rynku 37 tomów. Ale jeśli Thorgala już znacie na wyrywki, albo nie macie czasu i warunków na to, by połknąć 37 tomów, proponujemy inne serie ze świata Thorgala:

  • Kriss de Valnor – seria poświęcona wojowniczce Kriss de Valnor, dostępnych jest 8 tomów
  • Louve, której główną bohaterką jest córka Thorgala, Louve – 7 tomów
  • Młodzieńcze lata – najnowsza z serii pobocznych opowiadająca o wczesnej młodości Thorgala. Już w kwietniu ukaże się kolejny, 8 tom pt. „Bękarty”

  1. A może kryminał w komiksowej wersji?

Miniseria Sherlock Holmes Society to idealna propozycja dla fanów kryminalnych historii.  Opowieści o Holmesie w tym cyklu są pisane przez doświadczonego francuskiego scenarzystę Sylvaina Corduriégo, współautora wielu serii fantastycznych i historycznych. Seria liczy 4 tomy – trzy z nich są dostępne, czwarty ukaże się już 15 kwietnia.

Fanom Agathy Christie zaś polecamy komiksowe wersje jej najsłynniejszych powieści.  Tommy Beresford i Tuppence Cowley, para angielskich poszukiwaczy przygód, tropią przestępczość we wszystkich jej postaciach. Jednak… jak odkryć tożsamość tajemniczego pana Browna, groźnego przeciwnika, zagrażającego rządowi Imperium Brytyjskiego? I w jaki sposób odnaleźć Jane Fish, która najwyraźniej jest kluczem do rozwiązania tej zagadki?  Odpowiedzi szukajcie w tomie „Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik”. Jeśli zaś chcecie odkryć, skąd ciało młodej kobiety znalazło się w bibliotece domu pułkownika Bantryʼego i jego żony Dorothy, koniecznie sięgnijcie po tom „Miss Marple. Noc w bibliotece”.

  1. Czytamy horrory! Niekoniecznie do poduszki.

„30 dni nocy” autorstwa Steve’a Nilesa i Bena Templesmitha to surowa i brutalna powieść grozy przedstawiająca mroczny świat Barrow, małego miasteczka na północnym krańcu Alaski, gdzie zimowa noc trwa 30 dni. Na rynku dostępny jest tom pierwszy, będący wydaniem zbiorczym zawierającym tytułowe „30 dni nocy”, „Mroczne dni” i „Powrót do Barrow”. Na 20 maja planowana jest premiera drugiego, ostatniego tomu serii.

Jeśli zaś bliżej wam do klimatów spod znaku miasteczka Twin Peaks, nie zawiedziecie się sięgając po serię „Palcojad”. Mroczna i duszna atmosfera Buckaroo w stanie Oregon, gdzie urodziło się więcej seryjnych morderców niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie, została idealnie oddana w dwóch tomach komiksu. Poczytajcie o najsłynniejszym seryjnym mordercy z Buckaroo – Edwardzie Warrenie, któremu udowodniono zabójstwo 64 osób!

  1. Grasz w gry? To może komiks na podstawie bestsellera?

Zapraszamy do odkrywania przerażających tajemnic Starego Yharnam w nowej serii komiksowej opartej na bestsellerowej grze komputerowej Bloodborne. Tom pierwszy, „Bloodborne. Śmierć snu” zabierze Was w podróż po mieście dotkniętym plugawą zarazą (sic!), gdzie w cieniach czyhają potworne bestie, a ulice są mokre od krwi przeklętych. Na tom drugi poczekacie do końca kwietnia. Autorem scenariusza komiksu jest Aleš Kot, a rysunki stworzył Piotr Kowalski (Gail).

  1. Zostawiamy Netflixa dzieciakom, a sami poznajemy komiksy o Ricku i Morty`m.

Od 2018 ukazują się humorystyczne komiksy science fiction oparte na amerykańskim animowanym serialu telewizyjnym pod tym samym tytułem. Macie aktualnie do czytania aż siedem tomów komiksów „Rick i Morty”, a ósmy tom ma premierę już 25 marca.

Komiks, podobnie jak serial, pełen jest nawiązań do klasycznych dzieł popkultury ze szczególnym uwzględnieniem fantastyki i horroru – od Doktora Who, Strefy Mroku, Jurassic Park i Star Trek po Incepcję, Koszmar z ulicy Wiązów czy Star Wars. Zawiera zupełnie nowe, inne od serialowych, historie. Must have dla wszystkich fanów ekscentrycznego naukowca Ricka i jego niezgułowatego wnuka Morty’ego.

  1. Nowy Conan Barbarzyńca – warto sprawdzić, skąd tak dobre recenzje.

Największy bohater ery hyboryjskiej powraca w tomie „Conan Barbarzyńca. Życie i śmierć Conana”. Życie Conana obfituje w przygody i pojedynki. Nic dziwnego! W czasach pokoju dzielny Cymeryjczyk czuje się bowiem jak lew w klatce i sam wyszukuje sobie przeciwników. Tym razem Szkarłatna Wiedźma chce wykorzystać Barbarzyńcę, żeby przyzwać mrocznego Razazela. Czy jej się to uda? Ponadto Conan będzie walczył z potwornymi wężami, dzięki czemu zasłuży sobie na szacunek Piktów. Okoliczności zmuszą go także do samotnej żeglugi na pirackim statku, którego ładownia jest wypełniona trupami. Czy z wszystkich tych sytuacji Conan wyjdzie jak zawsze obronną ręką?

  1. John Constantine – egzorcysta do wynajęcia.

Tom 3 „Hellblazera”, który ukazał się kilka dni temu, to dla niektórych niezły powód, by zostać w domu nawet w czasach przed pandemią.
W ujęciu Ennisa, Hellblazer to pijak, nałogowy palacz, mężczyzna niedbający o siebie i innych. Jednocześnie to jeden z niewielu ludzi, którzy potrafią walczyć z demonami. Tym razem będzie musiał zaprząc złe moce do uratowania własnego życia. Autorami rysunków do tego tomu są m.in. William Simpson, Steve Dillon i David Lloyd.

Warto dodać, że seria Hellblazer to najdłużej ukazująca się seria Vertigo (1988–2013). Na przestrzeni lat scenariusze przygód Johna Constantine’a pisało wielu znanych autorów, m.in. Garth Ennis, Paul Jenkins, Warren Ellis, Brian Azzarello, Neil Gaiman czy Grant Morrison.

  1. „Mister Miracle” – neurotyczny superbohater w sam raz na dziwne czasy

Scott Free to największy żyjący mistrz ucieczek. Jest tak dobry, że udało mu się uciec z makabrycznego sierocińca Babci samo Dobro na Apokolips i osiąść na Ziemi z inną uciekinierką – Big Bardą. Tu, pod pseudonimem Mister Miracle, zrobił karierę jako iluzjonista i dzięki swoim umiejętnościom dołączył do Ligi Sprawiedliwości. Wydaje się, że jako mistrz ucieczek osiągnął wszystko. A jednak… nigdy nie uciekł śmierci. Czy to możliwe? Aby się tego dowiedzieć, Scott będzie musiał się zabić… Autorem scenariusza jest laureat Nagrody Eisnera dla najlepszego scenarzysty Tom King, a rysunków – Mitch Gerads. Czytajcie, bo warto!

  1. Frank Castle ma roboty po łokcie.

Samotny mściciel z Nowego Jorku poleca się na długie wieczory! Mroczna i pełna przemocy opowieść, której bohaterem jest Frank Castle, czyli słynny Punisher. Kiedyś brutalnie zamordowano jego rodzinę. Teraz w pojedynkę wymierza sprawiedliwość wszelkiej maści przestępcom. Jedna z dokonanych przez niego masakr burzy równowagę zbrodniczego półświatka i – jak się okazuje – ściąga na niego uwagę nie tylko mafii. Czego chce od samotnego mściciela CIA? I co zamierza Micro, dawny wspólnik Punishera, który najwyraźniej ma dla niego propozycję nie do odrzucenia?
Twórcą tej, przez wielu uważanej za kultową, opowieści jest laureat Nagrody Eisnera, scenarzysta Garth Ennis. Seria Punisher Max liczy aktualnie 7 tomów, więc jest co czytać. Tom numer 8 ukaże się w maju.

  1. Piekło na Ziemi? Dzwoń do Biura Badań Paranormalnych i Obrony!

Czy B.B.P.O., którego szeregi powoli topnieją, będzie w stanie zapobiec końcu świata?

W cyklu Piekło na Ziemi Agenci Biura Badań Paranormalnych i Obrony nie mogą liczyć na chwilę wytchnienia. Ledwie udało im się uporać z plagą żab, a już B.B.P.O. musi się zmagać z nowymi zagrożeniami. Pojawiają się kolejne potwory, bezkształtne byty z zaświatów wcielają się w ludzi, wirus zombie zbiera żniwo, sekciarze odprawiają krwawe rytuały, tajne organizacje wpływowych ludzi przygotowują się do przyjęcia pradawnych bogów. Znikają mieszkańcy całych miasteczek, wybuchają wulkany, szaleją katastrofalne burze. Fala zniszczeń ogarnia wiele rejonów Ziemi – od Kanady po Indonezję, Rosję i Anglię. Co gorsza, wygląda na to, że wszystkie te wydarzenia są ze sobą powiązane i nieuchronnie prowadzą do apokalipsy… Ukazały się 3 tomy serii B.B.P.O. Piekło na ziemi, więc macie czym się zająć w oczekiwaniu na powrót do normalnego trybu życia i pracy (lub na koniec świata).

Poznaliście nasze sposoby na przetrwanie w domu i wykorzystanie tego czasu na nadrobienie komiksowych zaległości. Aby jeszcze bardziej zachęcić was do dołączenia do akcji #zostańwdomu, Egmont przygotował rabat dla wszystkich klientów, którzy zrobią zakupy na www.egmont.pl do końca marca. Po wpisaniu hasła ZOSTANWDOMU cena wszystkich produktów z oferty sklepu obniży się o 30% w stosunku do cen katalogowych. Promocja nie dotyczy czasopism i obowiązuje do wyczerpania zapasów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here