„Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność…” – oto słowa, które wypowiedział kiedyś Kubuś Puchatek, jeden z najsłynniejszych bohaterów literatury dziecięcej, który znany jest również z kultowych animacji. 18 stycznia urodziny obchodzi A. A. Milne, a dzień też znany jest też jako Dzień Kubusia Puchatka. Co wiemy, a czego nie wiemy o sympatycznym miśku, który bardzo lubi miodek?


Kubuś milionerem! 7 milionów sprzedanych egzemplarzy książek

Kubuś, gdyby tylko istniał w rzeczywistości, mógłby uchodzić za bardzo majętnego jegomościa! Bo trzeba wiedzieć, że pierwsza książka z serii o Kubusiu Puchatku została do tej pory sprzedana w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy, a przetłumaczona na kilkanaście języków.

Czy wiecie, że oryginalne imię Kubusia, czyli Winnie the Pooh, to imię pluszowego misia Christophera Robina Milne, czyli syna pisarza? Miś ten z kolei otrzymał swoje imię na cześć prawdziwego niedźwiadka…

Dziedzictwo Tuwima i zabawki jako inspiracje

…zabawka Christophera początkowo nosiła nieco inne. Mianowicie – Pan Edward Niedźwiedź (Mr Edward Bear). Okazało się jednak, że po wizycie w ZOO, gdzie mały Christopher zobaczył niedźwiedzicę Winnipeg, chłopiec zdecydował zmienić imię na Winnie. Zatem… miś o żeńskim imieniu w książce był płci męskiej. Pooh to z kolei imię łabędzia, którego rodzina spotkała na wakacjach.

Autorem polskiego przekładu była Irena Tuwim, prywatnie siostra Juliana Tuwima. I to właśnie ona wymyśliła nazwę „Kubuś Puchatek” – w oryginale miś nazywał się „Winnie-de-Pooh”. Urodzona w Łodzi poetka uważała, że tłumacz mieć swobodę w kwestii doboru strategii tłumaczeniowej. Przykład? W jednym z pierwszych tłumaczeń, Mary Poppins z 1938 roku, Tuwim zastąpiła bądź spolszczyła wszystkie imiona głównych bohaterów.

Wracając do literatury… większość postaci ma swoje pierwowzory w zabawkach Christophera Robina. Wyjątki? Owszem! Sowa i Królik, którzy zostali stworzeni przez ilustratora książek o Kubusiu, Ernesta Sheparda, w celu urozmaicenia listy bohaterów…

Kubuś Puchatek jest też jedną z najpopularniejszych ikon wytwórni Disneya. Walt Disney kupił prawa do ekranizacji od wdowy po A. A. Milnem w 1961 roku.

Premiera pierwszego filmu animowanego o Kubusiu Puchatku nastąpiła zaledwie 5 lat od wspomnianej transakcji. Scenariusz oparto na powieści A.A. Milne’a (w szczególności na dwóch pierwszych rozdziałach), a w kinowej opowieści pojawiły się wszystkie znane postacie… oprócz Prosiaczka i Tygrysa.

Kultowe kreskówki i nowe filmy aktorskie!

Wyprodukowany w 1968 roku kolejny obraz rysunkowy, czyli „Wiatrodzień Kubusia Puchatka” został uhonorowany Oscarem za najlepszy animowany film rysunkowy.

Chyba najbardziej powszechnie znaną wersją Kubusia odwzorowano w serialu „Nowe przygody Kubusia Puchatka”. Kreskówka była swego czasu emitowana w legendarnym bloku Walt Disney przedstawia na antenie TVP1, kiedy to głosu tytułowemu bohaterowi użyczał nieodżałowany Jan Kociniak znany również jako Gucio z „Pszczółki Mai” .

Niedawno, bo w 2018 roku swoją premierę miał szczególny film „Krzysiu, gdzie jesteś?”, który opowiada o dalszych losach bohaterów literackich znanych z „Przygód Kubusia Puchatka”. Hybryda kina aktorskiego i cyfrowej animacji rozgrywa się z górą trzydzieści lat po wydarzeniach opisanych w książkach, stanowiąc niezwykłą baśń, w której wątki biograficzne łączą się z potęgą dziecięcej fantazji i sztuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here