Netflix potrafi przyciągnąć uwagę nie tylko nowymi produkcjami, żeby wspomnieć tylko kultowy serial „He-Man” – tworzony w dwóch odsłonach, ale również prawdziwymi klasykami, jak choćby „Smerfy”, a także… „Było sobie życie”.

Krwinki, impulsy nerwowe, hormony, enzymy, chromosomy, wirusy, bakterie, toksyny, przeciwciała – można by zliczać! – słowem, wszyscy współlokatorzy naszego organizmu powrócą do akcji za sprawą serialu, który jest już dostępny na platformie Netflix.

Film o wnętrzu ludzkiego ciała, to najlepszy film, jaki zrobiłem, ale gdy zaproponowałem go telewizji francuskiej, mimo sukcesu „Był sobie człowiek” odpowiedzieli, że to nie jest historia dla dzieci, one jej nie zrozumieją. Będą się bały tych wszystkich stworów, które zaludniają wnętrze ludzkiego ciała.

Przedstawiłem więc „Było sobie życie” innym stacjom francuskojęzycznym i dzięki uznaniu, z jakim spotkał się w Kanadzie, został w końcu zrealizowany we Francji… – wspominał w rozmowie z portalem nto.pl Albert Barillé, francuski producent telewizyjny, scenarzysta, karykaturzysta i założyciel studia filmowego Procidis. Był twórcą takich seriali animowanych jak Colargol oraz serii Było sobie… Był również autorem programów medycznych i dokumentalnych, sztuk teatralnych, a także popularyzatorem filozofii.

„Było sobie życie” to seria 26 dokumentów pedagogicznych mających na celu zapoznanie dzieci ze budową i funkcjami organów ludzkiego ciała. Ten animowany serial pokazuje życie komórek i organizmów, które zamieszkują organizm ludzki. Budowa i rola funkcji życiowych są opisane w bardzo dogodny sposób: mikroorganizmy żyjące w ciele człowieka: krwinki, pokarmy, impulsy nerwowe, hormony, enzymy, chromosomy, wirusy, bakterie, toksyny, przeciwciała są upersonalizowane. Są one prawdziwie świadome, mają swoje osobowości z wadami i zaletami. Dobre są pokazane jako ładne i miłe, a złe jako brzydkie i nieprzyjemne.

Świat, w jakim żyją jest podobny do animacji z przyszłości. Wielkie budowle (serce, wątroba, nerka, żołądek,…) są porównywane do maszyn, fabryk lub szlaków komunikacyjnych. Poza tym, scenariusz serialu zakłada zapoznanie młodych telewidzów ze środkami higieny oraz działaniem leków (m. in. chemioterapia, lekarstwo na niestrawność, antybiotyki). Ogólnie rzecz biorąc wyraźny nacisk jest położony na środki zapobiegawcze i odbudowę organizmu. Każdy odcinek przedstawia specyficzny wgląd do organizmu. Za każdym razem stopniowo wprowadzane jest kilka nowych pojęć, a wiedza nabyta w pierwszych odcinkach ułatwia zrozumienie następnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here