Ksenomorfa, kosmiczną bestię Hansa Rudolfa Gigera, którą do życia powołał ostatecznie Ridley Scott oraz Dan O’Bannon w kultowej produkcji „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, zna każdy fan sci-fi oraz grozy – umówmy się, że tej facjaty nie sposób jest zapomnieć. Ale wiecie, że oprócz filmów, komiksów czy gier wideo… była również szansa na serial animowany z tą pozaziemską istotą?


operation aliens logo

Okazuje się, że w 1992 roku przymierzano się do realizacji kreskówki, której roboczy tytuł brzmiał „Operation: Aliens”. Prace koncepcyjne zbiegły się z debiutującym wówczas w kinach „Obcym 3”, za którego reżyserię odpowiadał David Fincher. Choć kto wie, może nad projektem kombinowano już wcześniej – to bardzo możliwe, zwłaszcza że animowany serial miał nawiązywać do pierwszej odsłony cyklu, ale przede wszystkim do drugiej, a więc „Obcy – decydujące starcie” Jamesa Camerona.

Operation - Aliens2.

„Operation: Aliens” miało stanowić widowisko, w którym główne role przypadłyby Ripley oraz Hicksowi, natomiast w całości przewidywano również miejsce dla innych członków słynnej operacji na Księżycu LV-426, a więc Drake’a, Apone’a, Bishopa oraz Vasqueza. Telewizyjna historia była ponoć pomyślana jako opowieść o grupie szybkiego reagowania – swoistych pogromców obcych. Nieco awanturniczej, a także zabarwionej humorem.

Operation - Aliens4.

Akcenty komediowe – coś na rozwianie mroku – byłyby zresztą wskazane, jako że głównymi adresatami całości miały być dzieciaki. Planowano zresztą, że emisja odbywałaby się w sobotnim paśmie z kreskówkami dla najmłodszych. Pomysł, coby nie mówić, dosyć karkołomny ze względu na to, jaki charakter posiada filmowa franczyza.

Operation - Aliens1.

Nic zatem dziwnego, że projekt spalił na panewce – może i zresztą słusznie? Wydaje się, że główną przyczyną niezrealizowania animacji była artystyczna i komercyjna porażka filmu „Alien 3”, która spowodowała, iż włodarze wytwórni FOX zawiesili projekt. Do dzisiaj ostały się nam natomiast grafiki koncepcyjne z pilotażowego odcinka niezrealizowanej serii, a także… zajawka reklamy telewizyjnej figurek, które miały zostać wypuszczone do sprzedaży wraz z premierą kreskówki. Ostatecznie na rynku pojawił się jedynie model niezniszczalnego ksenomorfa. Z kolei na bazie marki „Operation: Aliens” zrealizowano między innymi grę planszową. Łapcie reklamówkę – wspomnień czar!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here