Nowy film Hayao Miyazakiego Chłopiec i czapla nagrodzony został Złotym Globem w kategorii najlepszy film animowany. To przełomowy moment w historii światowej kinematografii. Nigdy wcześniej żaden film anime nie zdobył tego wyróżnienia. Mało tego, wiele wskazuje na to, że powalczy on również o Oscara. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć tę poruszająca opowieść o nastolatku i czapli mówiącej ludzkim głosem już od 19 stycznia. Co ważne, przez pierwszy tydzień od premiery film prezentowany będzie również w IMAX.

Hayao Miyazaki uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców anime w historii kinematografii. Mówi się o nim, że jest japońskim Disneyem. To właśnie on – wraz z Isao Takahatą i Toshio Suzukim – założył słynne Studio Ghibli. Wyreżyserował takie hity, jak Nausicaä z Doliny Wiatru, Podniebna poczta Kiki czy Spirited Away: W krainie bogów. Za ten ostatni film otrzymał m.in. Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia. Na swoim koncie ma także Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Na jego powrót przez dekadę czekali wszyscy fani anime. Mimo że nowy film Chłopiec i czapla spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem w różnych zakątkach świata, chyba nikt nie spodziewał się, że zostanie nagrodzony Złotym Globem. Przez 18 ostatnich lat, czyli od momentu wprowadzenia kategorii najlepszy film animowany, statuetką tą nie wyróżniono żadnego filmu anime. W końcu jednak nastąpił ten moment.

Chłopiec i czapla już na zawsze zapisze się w historii światowej kinematografii jako pierwsza produkcja anime ze Złotym Globem na koncie. Zgodnie z zapowiedziami ma być to ostatni film Hayao Miyazakiego. Lepszego końca kariery reżyser nie mógł sobie wymarzyć! Mało tego, fakt, że animacja Chłopiec i czapla zdobyła Złoty Glob, z pewnością zwiększa jej szanse na uzyskanie nominacji do Oscara. Ale o tym, czy rzeczywiście tak się stanie, dowiemy się 23 stycznia.

Chłopiec i czapla to wizjonerska opowieść nie tylko o stracie i przemijaniu, ale także popis niczym nieograniczonej wyobraźni. Po stracie matki Mahito wraz z ojcem opuszczają Tokio i przeprowadzają się na wieś. Chłopak zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga mu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

Film do polskich kin trafi 19 stycznia 2024 r. Przez pierwszy tydzień od premiery prezentowany będzie również w sieci IMAX.

Za jego dystrybucję odpowiadają Młode Horyzonty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here