W dniach 26-31 października odbędzie się Warszawski Festiwal Filmów Animowanych. W stołecznych kinach: Elektronik i Amondo oraz w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” będzie można zobaczyć najlepsze animowane filmy krótkometrażowe z całego świata. Aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, biorące udział w konkursie 33 filmy podzielono na bloki tematyczne: Womans’s Cirle, Family Moves, Ecco Hommo i Playground. Poza konkursem pokazany zostanie m.in. wybór najciekawszych filmów ukraińskich. Idealną propozycją na Halloweenowy wieczór będzie pokaz animowanych horrorów.

Organizatorem tego wydarzenia jest fundacja Ex Anima, która wspierana jest przez studio Platige Image. W tym roku partnerem festiwalu jest również Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Mimo, że to dopiero czwarta edycja festiwalu, już teraz uplasował się w gronie najważniejszych festiwali animacji w Polsce, co roku dobierając do swej selekcji najlepsze filmy z całego świata.

– W tym roku zdecydowałyśmy się ograniczyć liczbę filmów prezentowanych podczas festiwalu do 4 bloków projekcji konkursowych. Po dokonaniu trudnej selekcji, z pomocą organizatorów i wolontariuszy, zaaranżowałam bloki decydując się na silne motywy przewodnie – mówi Tessa Moult-Milewska, dyrektor programowa festiwalu.

Blok pierwszy, Women’s Circle, to nie tylko historie kobiet, czy opowiadane przez kobiety zdarzenia, ale przede wszystkim to opowieści traktujące o tym, czym jest kobiecość w kontekście fizycznej budowy ciała, seksualności czy bagażu przekazywanego przez przeszłe pokolenia. Szczególnie poruszający jest film Granny’s sexual life (reż. Urška Djukić, Émilie Pigeard), oparty na zapiskach i wspomnieniach kobiet z reportażu „Fire, Ass and Snakes are not toys”, który swą prostą, niemalże wulgarną formą wizualną opowiada historie z życia seksualnego naszych babć i prababć – o ich brutalności, bezkompromisowości, patriarchacie i metodach przetrwania. W tym bloku również można będzie obejrzeć ostatnią animację z tryptyku Marty Pajek Figury Niemożliwe i inne historie, I, czy subtelnie opowiedzianą historię o zmianie płci w All Those Sensations in My Belly w reż. Marko Djeska.

Kolejny blok, Family Moves, oparty jest na złożonościach i zawiłych strukturach relacji rodzinnych, gdzie tworzą się najbardziej skomplikowane emocjonalne układanki, zawiązują i formułują zależności. Tematyka relacji z bliskimi jest jednym z najczęściej poruszanych motywów w krótkich formach. Nic więc dziwnego, że, co roku w ramach festiwalu, Grand Prix otrzymują właśnie filmy o tej tematyce. W ramach Family Moves prezentowany będzie m.in. najnowszy film jednego z najbardziej rozpoznawalnych duetów polskiego świata animacji – Slow Light w reżyserii Kijek/Adamski oraz A brief history of us autorstwa wybitnego pisarza, Etgara Kereta, który zasłynął z tego, że jego krótkie opowieści były jednymi z najchętniej adaptowanych na świecie (plotka głosi, że kiedyś powstał nawet festiwal pokazujący jedynie adaptacje jego opowiadań).

Mimo, że każdy z bloków filmowych pokazuje ważne historie i często poruszające do łez, to właśnie w Ecce Homo jest najwięcej filmów traktujących o stanie obecnego świata i pozycji człowieka w stosunku do natury, drugiego człowieka (obcego) i przeszłości. To w tym bloku pokazany zostanie jeden z najczęściej nagradzanych w tym roku filmów Letter to a Pig w reżyserii Tal Kantor, będący opowieścią o liście napisanym do świni przez ocalałego z Holocaustu człowieka oraz o stosunku młodego pokolenia do historii. Zaprezentowana będzie również zachwycająca technicznie animacja Of Wood (reż. Owen Klatte), która, klatka po klatce, wykonana została poprzez rzeźbienie w kłodzie drewna historii ludzkości oraz poruszający, animowany dokument o efekcie ludzkich decyzji – Było sobie morze Joanny Kozuch, opowiadający o historii Morza Aralskiego – morza, które wyschło.

Ostatni z bloków, Playground, jest mieszanką wybuchową filmów lekkich i śmiesznych z obrazami onirycznymi oraz koszmarami. Filmem otwierającym program jest Luis I. King of Sheep (reż. Markus Wulf), który fantazjuje na temat poczynań stada owiec w momencie, gdy jedna z nich znajduje koronę i mianuje się królem. Zaprezentowana będzie też, nagrodzoną BAFTĄ, poetycka impresja o samotności i uwiązaniu pasażerów czekających na ostatni autobus w Do not feed the pigeons (reż. Antonin Niclass) czy sensualnie erotyczny epizod z życia plastelinowych Aksolotów w Zoon (reż. Jonathan Schwenk). W tym programie jest zdecydowanie najwięcej szalonych pomysłów, ale też należy pamiętać by nie przyprowadzić ze sobą dzieci, ponieważ są też sceny brutalnie i krwawo interpretujące rzeczywistość.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, zaprezentowane będą również Animowane Horrory. W tym roku ich projekcja przypada idealnie 31 października, czyli w pogańskie święto Halloween będące jednocześnie ostatnim dniem projekcji festiwalowych. Filmy będą o szerokim przekroju – od zabawnie krwawych jak Birds Whose Legs Break Off (reż. Dirk Verschure) do przerażających koszmarów, które nie pozwolą później spać, jak Thing (reż. Malte Stein) czy paradokument The Bones w reżyserii chilijskiego duetu Cristóbal León & Joaquín Cociña opowiadający o ekshumacji zmumifikowanych ciał i wykorzystaniu ich do zrobienia pierwszej w historii animacji.

W ramach festiwalu będą odbywać się projekcje ukraińskich animacji z programu festiwalu LINOLEUM i masterclassy z reżyserii animacji oraz postprodukcji. Ponadto, jak co roku, zostaną przyznane nagrody m.in. Nagroda Główna Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych, Nagroda Stowarzyszenia Filmowców dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz Nagroda Platige Image.

– Inicjując festiwal w 2019 roku zależało mi na zmianie sposobu percepcji animacji w społeczeństwie, gdyż jako twórczyni filmów animowanych wielokrotnie spotykałam się z przekonaniem, że jest to medium dla dzieci, traktowane nieco z pobłażaniem lub spychane na bok. Zależało mi aby z animacją artystyczną wkroczyć do szerszego obiegu i poniekąd otworzyć oczy na jej piękno. W stolicy, w której żyłam 8 lat, nie było dotąd festiwalu prezentującego warszawiakom animacji jako medium dojrzałego i odważnego. Wierzę, że zaprezentowany w tym roku program składa się z selekcji najlepszych i najodważniejszych światowych animacji i cieszy mnie to, że znajduje się w nim również tyle wspaniałych polskich produkcji – podkreśla Tessa Moult-Milewska.

Program i wszelkie informacje o WAFF znajdują się na social mediach festiwalu https://www.facebook.com/events/854527429261178 oraz na stronie www.warsawanimationfest.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here