Ludwik Pasteur to francuski chemik i prekursor mikrobiologii. Powszechnie uważany za najważniejszą postać w historii medycyny. Pasteur dokonał wielu odkryć naukowych, ale zasłynął przede wszystkim jako rzecznik zakaźnej teorii chorób i współtwórca szczepień ochronnych. Nic dziwnego, że słynny uczony stał się kolejnym bohaterem komiksowego cyklu „Najwybitniejsi Naukowcy”. Twórcą serii jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri.

„Najwybitniejsi Naukowcy. Pasteur: Rewolucja drobnoustrojowa”

Kolejny tom kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. Niniejszy tom przedstawia postać francuskiego chemika i prekursora mikrobiologii – Louisa Pasteura. Wśród jego licznych osiągnięć należy wymienić m.in. metodę unieszkodliwiania bakterii w napojach – pasteryzację. Ponadto Pasteur był twórcą szczepionek przeciwko wściekliźnie, cholerze i wąglikowi, badał też zjawisko odporności poszczepiennej. Czego dowiadujemy się o nim za sprawą komiksu?

Pasteur – nieustępliwy charakter, niezwykła pasja i mądrość

Doskonały badacz, który rozumiał mechanizmy i prawa przyrody, a także świetny praktyk, który potrafił wykorzystywać wiedzę dla dobra ludzkości. Właśnie taki obraz wyłania się z komiksu „Najwybitniejsi Naukowcy. Pasteur: Rewolucja drobnoustrojowa”. Był chemikiem i biologiem, chociaż uczył również fizyki. W naukowym środowisku stał się znany dzięki prowadzonym przez siebie badaniom nad kryształami i strukturą cząsteczek chemicznych. Jednak poza światem uczonych zdobył sławę dzięki opracowaniu pierwszej na świecie szczepionki i metody na konwersację żywności.

Edukacja w rozrywkowej formule

W komiksie „Najwybitniejsi Naukowcy. Pasteur: Rewolucja drobnoustrojowa” obserwujemy drogę, jaką musiał przebyć naukowiec. Jego pasję, pracę, poświęcenie i wyzwania. Na końcu albumu znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, omawiające najważniejsze odkrycia bohatera komiksu, oraz krótkie kalendarium jego życia. Twórcą serii jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here