Opowieści o Muminkach już od kilkudziesięciu lat towarzyszą czytelnikom na całym świecie. Stworzony przez fińską pisarkę baśniowy świat w dolinie doczekał się adaptacji filmowych, przedstawień teatralnych, opery czy słuchowisk radiowych. Ale Tove Jansson była nie tylko znakomitą pisarką, autorką powieści i opowiadań o mieszkańcach Doliny Muminków, ale także rysowniczką. Ilustrowała swoje książki i stworzyła cykl komiksowych opowieści o sympatycznych trollach.
Na 24 lutego bieżącego roku wydawnictwo Egmont Polska zaplanowało premierę pierwszego tomu komiksowej serii „Muminki”, który zawiera jedenaście czarno-białych opowiadań o sympatycznych trollach.
Muminki to osobliwe, ale bardzo sympatyczne stwory, które wiodą proste i szczęśliwe życie w swojej dolinie. Narodziły się głowie Tove Jansson w trudnych czasach – pierwszą historyjkę o Muminkach autorka napisała zimą 1939 roku, kiedy to Finlandia odpierała napaść Związku Radzieckiego. Jeszcze wtedy stworki nazywały się trollami i drobnymi szczegółami różniły się od postaci, które w przyszłości miały zasłynąć na całym świecie.
Czas wojny był dla Tove czasem rozpaczy, autorka zaczęła popadać w ogromne przygnębienie. Tworzenie historii, jak sama je określiła, „niewinnych i naiwnych”, których bohaterami były małe trolle, miało jej przynieść ukojenie i nadzieję. Historie te wydano drukiem dopiero w 1945 roku pod tytułem Małe trolle i wielka powódź, a wkrótce ukazały się kolejne historie z Muminkowej krainy. Przy ich pisaniu Tove Jansson inspirowała się m.in. dziełami Carla Collodiego i Juliusza Verne’a.
Pierwsza komiksowa inkarnacja Muminków pojawiła się już w 1948 r., czyli trzy lata po ich książkowym debiucie. Opowieść pt. Moomintroll and The End of The World ukazywała się w formie pasków w szwedzkojęzycznym dzienniku „Ny Tid” i zasadniczo była adaptacją książki „Kometa nad doliną Muminków”.
Na komiksowe drugie życie przyszedł czas w 1952 roku, kiedy do Tove Jansson odezwało się Associated Newspapers z propozycją tworzenia przygód Muminków bezpośrednio na rynek brytyjski. Ówczesny szef wydawnictwa, Charles Sutton, w liście do autorki pisał tak: Przyszło mi do głowy, że mogłabyś zrobić ciekawy komiks, który niekoniecznie byłby skierowany do dzieci. Oczywiste jest, że Muminki podobają się dzieciom, ale uważamy, że te wspaniałe stworzenia można wykorzystać w formie komiksu wyśmiewającego nasz, tak zwany, cywilizowany styl życia.
Jansson podpisała siedmioletni kontrakt i przystąpiła do tworzenia opowieści pod okiem Suttona, który nakierowywał ją na liczne tematy. Seria zadebiutowała 7 lipca 1954 roku w dzienniku „The Evening News”, który wówczas miał blisko dwanaście milionów czytelników. Po niecałym roku wydawca sprzedał licencję na publikację w innych krajach, najpierw do Finlandii i Szwecji, a potem na resztę Europy i do USA. Łącznie „Muminki” ukazywały się w ponad czterdziestu krajach i około stu dwudziestu dziennikach, co uczyniło z nich najpopularniejszy fiński komiks wszech czasów.
Tove Jansson napisała i narysowała dwadzieścia jeden opowieści o swoich sympatycznych trollach, w tym siedem wspólnie z bratem Larsem Janssonem. Gdy w 1959 r. wygasł jej kontrakt, serię w całości przejął Lars, który do 1974 roku stworzył kolejne pięćdziesiąt dwie historie.
Jeśli Tove Jansson można nazwać matką Muminków, to ich wujkiem niewątpliwie był brat pisarki, Lars Jansson (1926–2000), także pisarz i artysta. Od 1958 roku pomagał siostrze przy tworzeniu paska komiksowego, a od 1961 zajął się nim samodzielnie, dzięki czemu Tove mogła wrócić do książek i malarstwa. – podkreśla w posłowiu do tomu pierwszego Maciek Nowak – Kreyer – Lars Jansson rysował go aż do 1974 roku. Sprawował też pieczę nad wykorzystywaniem postaci Muminków w mediach, m.in. w komiksach, reklamach, słuchowiskach radiowych i filmach. Z jego inspiracji powstały też różne projekty związane z Muminkami, na przykład serial rysunkowy, dzieło firmy Telecable i japońskiej Tokyo TV Channel 12, emitowany od 1990 roku.
W 1993 r. Muminki powróciły do prasy za sprawą scenarzystów Jukki i Kimmo Torvinenów oraz rysownika Matti Nisuli. Ich powstawanie nadzorował Lars aż do 1999 r. Oprócz tego w latach 1991-2010 ukazywał się miesięcznik „Moomin Magazine”, w którym różni artyści tworzyli komiksowe adaptacje powieści i opowiadań Tove Jansson, a także adaptacje japońsko-fińskiego serialu „Muminki”.
Przygotowana przez wydawnictwo Egmont Polska seria opowieści komiksowych o Muminkach będzie liczyła cztery zbiorcze tomy. Tom pierwszy zawiera 11 czarno-białych opowiadań: „Rabusie”, „Życie rodzinne”, „Muminki na Riwierze”, „Wyspa Muminków”, „Niebezpieczna zima”, „Zabawa w udawanie”, „Nowy dom Muminka”, „Nowe życie Muminków”, „Zakochany Muminek”, „Dżungla w Dolinie Muminków” oraz „Muminki i Marsjanie”.
Po tę komiksową serię powinien sięgnąć każdy miłośnik przygód przyjaciół z Doliny Muminków. Bo, jak czytamy w posłowiu, chociaż twórcy Muminkowego świata, niczym Tatuś Muminka, odpłynęli już od nas, hen, na samotną wyspę, to jak widać, wciąż żyją w naszych wspomnieniach i wspaniałym baśniowym spadku, jaki nam pozostawili. I oby tak żyli wiecznie.