Rodzinne perypetie mogą być zabawne, niekiedy bardzo, ale również diablo niebezpieczne. Zwłaszcza gdy członkiem familii jest genialny naukowiec – ktoś taki jak Rick Sanchez, który wraz ze swoim wnukiem Morty’m, odkrywa tajemnice wszechrzeczy. Kosmiczne cywilizacje, paradoksy fizyki, biologiczne kurioza, zmutowane potwory… słowem – wszystko to, co się filozofom nie śniło!


Doskonale wiecie, jak to się wszystko zazwyczaj zaczyna. Wystarczy moment, aby rozpoczęło się szaleństwo. Prawdziwy efekt motyla, w wyniku którego bohaterowie podróżują po odległych galaktykach i alternatywnych rzeczywistościach. Obaj mieszkają w jednym domu wraz z rodzicami Morty’ego: Beth – niespełnioną zawodowo i wiecznie niezadowoloną z życia, a także Jerrym – niekompetentnym pracownikiem i infantylnym mężem, oraz jego siedemnastoletnią siostrą Summer – zazdrosną o kosmiczne eskapady brata i dziadka.

Komiksowe inkarnacje są dokładnie takie same jak w serialu – Rick to pozbawiony skrupułów genialny naukowiec, intelektualista uzależniony od alkoholów, moralnie niejednoznaczny, choć przyznać trzeba, że rodzina jest wartością, którą ceni nad wyraz. Morty to z kolei jego polarne przeciwieństwo, może nieco naiwny, odrobinę rozchwiany emocjonalnie chłopiec, odznaczający się kręgosłupem moralnym i ogromną odwagą, dzięki której często wyciągał dziadka z opresji.

Znajdziemy w tych zbiorach pokręconą przygodę, która jest konsekwencją nieprzemyślanych działań Morty’ego, zatopimy się w surrealistycznym koszmarze, a wspólnie z Rickiem zastanowimy się nad wyborami z przeszłości. Akcja gna na złamanie karku, dynamiczny sposób prowadzenia narracji może wywoływać żołądkowe torsje, przyprawiać o mdłości, ale, ale! Ale to dopiero początek.

Bo już w drugim tomie komiksowej serii Rick – tyle tylko, że z innego wymiaru – stara się ostrzec Ricka i Morty’ego o nadciągającym zagrożeniu. I tak też, mniej więcej, rozpoczyna się wędrówka dwóch bohaterów po alternatywnych rzeczywistościach. Wędrówka pełna paradoksów, rozlewu krwi, potu, łez i podartych gaci. Dosłownie, wcale nie w przenośni. W niedalekiej przyszłości bohaterowie zmierzą się z Hitlerem, a właściwie licznymi klonami wojennego zbrodniarza, zmagać się będą z najazdem kosmitów, no i rozwiążą sprawę międzywymiarowej kablówki.

Cóż powiedzieć – komiksowa seria, podobnie jak serialowe widowisko Adult Swim, przepełnione jest odniesieniami do klasycznych dzieł kultury popularnej, szczególnie fantastyki naukowej oraz horroru – od „Doktora Who”, przez „Star Wars”, oczywiście „Powrót do przyszłości”, aż do „Strefy Mroku”. Rodzinne perypetie mogą być zabawne, niekiedy bardzo, ale również diablo niebezpieczne. W komiksach znajdziecie zupełnie nowe rozdziały z przygodowych wypraw Ricka i Morty’ego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here