Wielka polska literatura treścią wielkich polskich animacji? Kto wie! Bo okazuje się, że „Chłopi” Władysława Reymonta już wkrótce zyskają zupełnie nowe życie.


Ostatnio fanpage „Cytaty z animacji warte zapamiętania” poinformował, że wśród dofinansowanych przez Instytut Filmowy produkcji znalazła się zupełnie nowa adaptacja „Chłopów” Władysława Reymonta, która zostanie wyreżyserowana przez Dorotę Welchman (Kobiela), którą znamy za sprawą oscarowej animacji „Twój Vincent”.

– Dorota Kobiela (współreżyserka „Twojego Vincenta”) poczuła wielką potrzebę, żeby nakręcić film o kobietach. Podczas pracy nad Vincentem słuchała audiobooka „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta. Wtedy wyobraziła sobie, jakby to pięknie wyglądało po namalowaniu – opowiadał Sean Bobbitt, producent widowiska. – Chcemy zrobić uniwersalną, kobiecą, a zarazem polską historię. Dlatego zdecydowaliśmy się na ekranizację „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta – mówił w audycji „Weekend kulturalny” amerykański filmowiec.

Artyści pracując nad filmem, chcą czerpać inspiracje z dzieł powstałych w okresie Młodej Polski. – Będziemy bazować na obrazach pochodzących z początków XX wieku. Oglądając te obrazy czuję zapach skoszonej trawy, wilgotnej ziemi, klimat powietrza zmierzchu, poranka, zachodu słońca. Te widoki są mi szczególnie bliskie. Podobnie jak malarstwo tego okresu, które zawsze mnie zachwycało – wyznaje Ania Kluza, która dodaje, że obecnie pracuję nad ujęciem przedstawiającym Jagnę i Antka w tańcu. Mam wrażenie, że to moje najpiękniejsze ujęcie jakie do tej pory namalowałam 🙂 Wzoruję się w nim na takich malarzach jak Wyczółkowski, Malczewski, Boznańska, Chełmoński, Mehoffer – opowiada artystka.

Tak narodził się pomysł, by kolejną produkcję zrealizować w taki sam sposób. – Wybraliśmy jedną wiodącą historię, która znajduje się w książce. Będzie nią opowieść o Jagnie – zdradzał producent filmowy.

Jesteście zainteresowani projektem? W takim razie odsyłam Was do odsłuchania specjalnej audycji przygotowanej przez Maję Kluczyńską oraz artykułu na portalu Dziennik Nowy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here