„Tutaj je znajdzie każdy z was… w muminków się przenieście świat…” śpiewał swego czasu Wiktor Zborowski. Ale okazuje się, że słowa piosenki wkrótce zyskają dodatkowe znaczenie! Bo Polska będzie mieć własną Dolinę Muminków!

W Borowicach – niedaleko Karpacza – powstanie Dolina Muminków. Dlaczego akurat ta niewielka, malowniczo usytuowana wieś będzie stolicą pociesznych bohaterów? W Borowicach mieści się już lapońska wioska Kalevala, na terenie której znajduje się smart hotel, który oprócz standardowych usług hotelarskich oferuje możliwość uzupełnienia swojej wiedzy na temat Finlandii. A już 6 grudnia rozpocznie swoją działalność Instytut Kultury Finlandii. I to właśnie w wiosce Kalevala urzeczywistni się baśniowa kraina znana z prozy Tove Jansson.

Twórcy Kalevali dodali, że „To będzie takie trzecie miejsce na świecie. Po Finlandii i Japonii. Jesteśmy dumni, że Dolina Muminków zagości przy Kalevali”. Bo trzeba dodać, że na świecie istnieją tylko dwie atrakcje tego typu. Pierwsza Wioska Muminków została zbudowana w Finlandii – w miejscowości Naantali. Drugą skonstruowano natomiast w Japonii, gdzie Muminki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Miłośnicy Muminków mogą czuć się rozpieszczani. Dolina Muminków to jedno, a pamiętacie o nowym serialu animowanym? Jeśli nie – sprawdźcie koniecznie!

Na motywach cyklu Muminki Tove Jansson powstało kilka seriali telewizyjnych oraz filmów pełnometrażowych. W Polsce najbardziej znanym serialem jest powstały w latach 1977–1982 w łódzkim studiu Se-ma-for serial „Opowiadania Muminków” oraz zrealizowany w latach 1990-1991 w międzynarodowej koprodukcji serial zatytułowany „Muminki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here