Historia dziewczynki, która pobiegła za Białym Królikiem, wpadła do jego nory, aby potem znaleźć się w świecie pełnym bajkowych stworów, urzeka do dziś. Bo „Alicja w krainie czarów” skrywa w sobie niejednoznaczności. Aurę tajemnic. Również w sposobie realizacji.

Kathryn Beaumont - Alicja w Krainie Czarów

Kultowy film rysunkowy Disneya, „Alicja w Krainie Czarów” z 1951 roku, jest kombinacją dwóch książek Lewisa Carrolla: „Alicji w krainie czarów” oraz „Po drugiej stronie lustra”. Produkcja Walta Disneya na dobre spopularyzowała wyobrażenie tytułowej bohaterki jako uroczej blondyneczki. Czy wiecie jednak, że słynny wizerunek animowanej niewiasty w białym fartuszku i niebieskiej sukience został zainspirowany – ba, żywcem wzięty – z prawdziwej postaci? Bo Alicja to tak naprawdę Kathryn Beaumont.

Kathryn Beaumont - Alicja w Krainie Czarów5

Beaumont to angielska aktorka, która nie tylko użyczyła głosu w animacji „Alicja w Krainie Czarów”, lecz także stała się inspiracją do wizualizacji bohaterki znanej z twórczości Lewisa Carrolla. W czasie castingu miała zaledwie 10 lat. Podobno kiedy Walt Disney ją zobaczył, natychmiast stwierdził, że to właśnie blondwłosa dziewczynka będzie perfekcyjnie pasowała do roli tajemniczej Alicji. Szczególne wrażenie zrobiła na nim za sprawą filmu „Z tobą na wyspie”, komediowym musicalu z 1948 roku. Dziesięciolatka bardzo szybko stała się inspiracją amerykańskiego giganta. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, w jaki sposób odwzorowywano ruch Kathryn, aby następnie przenieść materiał na celluidową taśmę. Animatorzy Disneya potrafili wyczarować zaiste magiczne obrazy!

Dla uściślenia warto dodać, że pierwowzorem literackiej postaci Alicji z „Alicji w krainie czarów” autorstwa Lewisa Carrolla (pseudonim Charlesa Dodgsona) była natomiast niejaka Alice Liddell! Warto bowiem dopowiedzieć, że oprócz literatury, Charles Lutwidg Dodgson, z wykształcenia matematyk, pasjonował się także sztuką fotografii. I to właśnie poznana przypadkowo czteroletnia Alice szybko została jego ulubioną modelką. To jednak zupełnie inna historia, o której warto będzie napisać w przyszłości…

Jako dodatek zobaczcie specjalny materiał o Kathryn Beaumont, 81 letniej aktorce, jednej z zapomnianych legend wytwórni Walta Disneya.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here