Po wielu, wielu latach w końcu zrealizowano nowy, piąty już sezonu serialu „Samuraj Jack”. Genndy Tartakovsky postanowił powrócić do wykreowanego przez siebie świata po to, aby historia szlachetnego herosa zagubionego w czasie i przestrzeni, wreszcie mogła dobiec końca. Ale, ale! We wspomnieniach żyją przecież historie z dawnych odcinków. Które z nich szczególnie potrafią utkwić w pamięci?

samuraj jack - początek

  • „The Beginning”/„Początek” (Sezon 1, Odcinek 1)

Perfekcyjnie skondensowana historia o początkach burzliwego życia Jacka. Poznajemy zatem, w jaki sposób dorastał, szkolił się do walki, wreszcie stanął naprzeciw demonicznego Aku, aby następnie zagubić się w czasoprzestrzeni. Fenomenalny nastrój, tematyczne bogactwo, orientalne elementy – widzimy przecież, że za młodu Jack szkolił się u Greków, Wikingów, Egipcjan. Wzorcowo poprowadzone otwarcie całego serialu.

szkot i jack

  • „Jack and the Scotsman”/„Jack i Szkot” (Sezon 1, odcinek 11)

Ach, co to jest za kamrat! Brodaty rudzielec o wielkim serduchu, piorunującym głosie i karabinie maszynowym przytwierdzonym do amputowanej nogi. Szkot to doskonałe przeciwieństwo Jacka – wybuchowy śmiałek, porywczy wojak, który budzi naturalny respekt – a przy tym jego serdeczny przyjaciel. Opowieść o nietypowym spotkaniu na moście to początek ich braterskiej relacji.

  • „Jack Tales”/„Historie o Jacku” (Sezon 2, Odcinek 2)

Czarujący zbiór trzech opowieści. W pierwszej z nich Jack konfrontuje się z gigantycznymi robakami – dwugłowa bestia potrafi ponoć spełnić największe życzenie każdego, kto o to poprosi. Druga koncentruje się na tym, w jaki sposób Jack napotkał rodzinę kanibali, a finałowa opowieść traktuje o próbie ocalenia wróżki napastowanej przez demonicznego gargulca. Samuraj ma pełne ręce roboty. Słusznie podkreśla się, że to jeden z tych odcinków, w których najlepiej oddany jest moralny kodeks Jacka. Wiecie – honor, męstwo, szlachetność.

giphy

  • „Jack and the Spartans”/„Jack i Spartanie” (Sezon 2, Odcinek 12)

Na szczycie wielkiej góry dochodzi do niecodziennego spotkania. Na drodze Jacka pojawia się bowiem trzystu niestrudzonych wojowników, do których niedługo potem dołącza nasz krewki samuraj. Walka z robo-minotaurami, to oczywiście hołd dla opowieści o walecznych Spartanach, a szczególnie wyraz szacunku do kultowego komiksu „300” Franka Millera. Dynamiczna, świetnie poprowadzona historia i niezbity dowód na to, że Jack zawsze pomaga w potrzebie, aye!

The Good, the Bad, and the Beautiful

  • „The Good, the Bad, and the Beautfiul”/ „Dobry, zły i piękna” (Sezon 3, odcinek 3)

Oczywista parodia i nawiązanie do tytułu słynnego spaghetti westernu Sergio Leone „Dobry, zły I brzydki”. Żywiołowo poprowadzona historia, w której Jack przemierza Dziki Zachód. Nastrojowa podróż pociągiem jest jednak zakłócona przez nagły atak łowcy nagród, niejakiego Ezekiela Clencha. Rzecz traktująca o honorze, kobietach, nieprawdopodobnej i szalonej akcji!

  • „Jack and the Haunted House”/„Jack i nawiedzony dom” (Sezon 3, odcinek 9)

W życiu dziarskiego wojownika pojawiały się również takie historie, które odsyłały do czystej grozy. Aura niesamowitości i osobliwa nastrojowość została wytworzona między innymi w epizodzie traktującym o historii nawiedzenia pewnego domostwa. Przypadek zrządził, że Jack musi uwolnić członków rodziny, których dusze prześladowane są przez złe demony. Szczególne wrażenie wywierają sekwencję walk – olśniewająco minimalistyczne. Chciałoby się powiedzieć, że wręcz… diabolo perfecto.

jack vs aku

  • „Jack vs. Aku” (Sezon 4, odcinek  9)

Odcinek, który mógłby być zakończeniem historii. Przejmująca rozgrywka pomiędzy Jackiem a Aku, w której zarówno jeden, jak i drugi zobowiązał się do tradycyjnej walki bez nadnaturalnych mocy. Jack – bez swojego potężnego miecza, Aku – w humanoidalnej formie. Jaki będzie wynik starcia?

tale of x9

  • „Tale of X9”/„Opowieść o X9” (Sezon 4, odcinek 11)

Mroczna, ponura opowieść o spotkaniu z robotem, który zaprogramowany przez Aku miał odpowiadać za zabicie Jacka. Jednak X9, ten wyjątkowo osobliwy konstrukt, z czasem zaczął rozumieć i uczyć się nowych rzeczy – w tym też na przykład ludzkich uczuć. Ujmująca opowieść, w której tytułowy android przedstawia swoje losy, a także to, w jaki sposób był zmuszany do działań wbrew własnej woli.

Tyle na teraz, choć zapewne lista będzie jeszcze aktualizowana – tak o nowe, jak i stare odcinki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here