Zaginęło w akcji #7 – serial animowany „Buffy: Postrach wampirów”

0
1872

Piękna i charakterna, wyimaginowana córka Josha Whedona – niejaka Buffy, pogromczyni wampirów – miała swego czasu szansę, aby zaistnieć we własnym serialu animowanym.

Buffyverse zaczęło się od filmu z 1992 roku (w obsadzie oprócz Kristy Swanson, pojawiła się także Hilary Swank, Donald Sutherland oraz Rutger Hauer!). Historia o nastolatce, której przeznaczeniem jest walka z dziećmi nocy była kontynuowana w ramach serialu telewizyjnego w latach 1997-2003. Produkcja została opracowana przez Jossa Whedona oraz jego firmę producencką Mutant Enemy (poza serialem Buffy: Postrach wampirów, stworzyli oni także „Anioła ciemności”, czyli spin-off serii oraz niezapomniane widowisko „Firefly”). Po latach okazało się, że w międzyczasie pracowano również nad specjalną kreskówką.

W projekt zaangażowany był oczywiście Whedon, którego znamy również za sprawą pierwszej części filmowych „Avengersów”, Jane Espenson odpowiedzialna za nagradzane i cenione scenariusze do telewizyjnej serii o Buffy, a także Jeph Loeb, twórca komiksów takich jak „Batman: Długie Halloween” czy „Hulk: Szary”, który miał nadzorować prace jako producent wykonawczy.

Prace zaczęły się w 2001 roku, projektem zainteresowana była wytwórnia FOX, jednak z czasem włodarze amerykańskiego giganta postanowili przekazać kwestię realizacji innym stacjom. Chętnych jednak nie było. Szansa na powstanie pojawiła się jeszcze w 2004 roku, jednak pomimo iż chęć udziału wyraziły najważniejsi aktorzy z serialu, to i tym razem projekt pozostał w sferze niezrealizowanych marzeń. Jednak w sieci nic nie ginie!

W internecie możemy bowiem zobaczyć krótką animację/prolog do widowiska. Niesłychanie czarujące przedstawienie, które mogło dać podstawę pod pełnoprawną serię. Whedon chciał zresztą, aby wizualna strona przywodziła na myśl „Animaniaków”, którzy niedługo doczekają się powrotu… oraz legendarną animację „Batman: The Animated Series” (w tym miejscu poleca się komiks „Mad Love” Bruce’a Timma i Paula Diniego!). Trzeba przyznać, że są to niebywale szlachetne wzorce, a i samo wykonanie wywiera naprawdę dobre wrażenie:

A trzeba dodać, że fani także nie próżnują! Niejaki Stephen Byrn popełnił interesujący opening ujęty w nieco lżejszej tonacji. Tak mogłaby również prezentować się młodociana pogromczyni wampirów:

Wspomniany na samym początku serial telewizyjny opowiada o losach Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar), nastolatki wybranej do walki z siłami ciemności, oraz grupie jej przyjaciół, którzy jej w tej walce pomagają. W serialu częstą poruszane są różne wątki, nie tylko ściśle fantastyczne, ale też i kulturowe (wiele odniesień do popkultury, filmu czy muzyki, a także literatury) oraz społeczne (rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego, uzależnienie, homoseksualizm). Serial jest też tematem badań naukowych, o bardzo szerokim spektrum zainteresowań, w tym: socjologia, psychologia, filozofia czy teologia.

Poniżej możecie specjalną pracę z Buffy opracowaną przez Bruce’a Timma, jednego z twórców „Batman: The Animated Series”. Jesteście zainteresowani animacjami, w których to krwiopijcy występują w głównych rolach? W takim razie musicie poznać widowisko Netflixa „Castlevania”!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here