Wielkie plany, niesamowite pomysły, zmarnowany potencjał… Czasami warto skrobnąć parę słówek na temat projektów, które mogły, ba – które powinny powstać – ale z jakichś powodów pozostały jedynie w sferze marzeń. Na pierwszy ogień – animowany serial „Micronauts”!

micronauts1

Ano właśnie. Kilka lat temu, a dokładniej pod koniec lipca 2013 roku, Dave Johnson, amerykański grafik, rysownik, który znany jest choćby z okładek do komiksowej serii „100 naboi” podzielił się pięknymi pracami ze świata „Micronauts”. Nie byłoby w tym może nic specjalnego, gdyby do fejsbukowego wpisu nie dodał pewnej wiadomości…

Grafiki koncepcyjne tworzone były z myślą o serialu animowanym. Całość miała być inspirowana komiksową serią, którą w latach 80. dla Marvela tworzyli Bill Mantlo oraz Michael Golden. Z planu wyszły jednak nici w momencie, gdy Hasbro wykupił prawa do marki. Tak też dziecięce marzenie nigdy nie zostało zrealizowane, a rysunki pozostały nieożywione, bez ruchu… Kurtyna. Nie, jeszcze nie!

Komiksowa opowieść osadzona w mikroświecie, gdzie nie brakuje dziwnych eksperymentów genetycznych, meta-ludzi, kosmicznych podróży – i tym podobnych – powstała na bazie zabawek z 1974 roku produkowanych przez firmę Takara.

Od 1976 seria pojawiła się również w USA, dzięki czemu Bill Mantlo mógł zobaczyć, że jego syn z entuzjazmem bawi się figurkami z rzeczonej marki… a później, pewnie zazdroszcząc małemu, postanowił, że z pomysłem uderzy do Jima Shootera, ówczesnego redaktora naczelnego Marvela. No i wspólnie z Michaelem Goldenem stworzył własny plac zabaw.

bill-mantlo-michael-golden

Nam pozostają obrazki. Choć nie do końca. Bo oprócz nowej serii komiksowej, która powstaje dla oficyny IDW (w między czasie prawa do historii należały również np. do Image Comics), a za którą odpowiada Cullen Bunn (scenario) oraz David Baldeón i David Garcia—Cruz (rysunki), nawiązania do świata „Micronauts” pojawiają się na przykład w Kinowym Uniwersum Marvela – mikro-uniwersum było ponoć sygnalizowanie w „Ant-Manie”, wątek był też rozwinięty w „Ant-Man and the Wasp”.

micro3

Podobnymi znaleziskami będę się oczywiście dzielić w nieregularnych odstępach czasu. Zostańcie na łączach! SAME BATTIME, SAME BATCHANNEL!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here