Miasto Poznań ponownie stało się sercem światowej animacji! 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator to kolejna odsłona wydarzenia, które od lat przyciąga do stolicy Wielkopolski twórców, krytyków i entuzjastów animacji z Polski i Europy, choć absolutnie nie tylko. Festiwal Animator stanowi bowiem prestiżowy konkurs dla artystów, niezwykłe seanse dla widzów, a także platformę dla najnowszych osiągnięć w dziedzinie animacji. To prawdziwe święto kreatywności, eksperymentów i dialogu o przyszłości tego dynamicznego medium.

W tym roku program obfituje w wyjątkowe propozycje, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników. Przyjrzyjmy się najciekawszym punktom 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

Konkursy: globalna scena najlepszych animacji

Sercem Festiwalu Animator są oczywiście konkursy, które prezentują przekrój najnowszych i najbardziej innowacyjnych filmów animowanych z całego świata. W tym roku rywalizacja jest znów niezwykle zacięta, a poziom prac niezwykle wysoki.

Konkurs Międzynarodowy Pełnometrażowych Filmów Animowanych przyciągnął uwagę produkcjami, które odważnie poruszały trudne tematy, eksperymentowały z formą i techniką, a także oferowały głębokie przeżycia estetyczne. Sprawdźcie harmonogram pokazów!

Konkurs Międzynarodowy Filmów Krótkometrażowych to z kolei prawdziwa mozaika stylów i gatunków. Tutaj jurorzy i publiczność mogli podziwiać zarówno minimalistyczne animacje poklatkowe, jak i eksplozje kolorów w animacjach 2D czy eksperymentalne formy cyfrowe. Sprawdźcie harmonogram pokazów!

Retrospektywy i nieoczywiste bloki tematyczne: podróże do źródeł historii i badanie przyszłości animacji

Poza konkursami, Festiwal Animator zawsze oferuje bogaty program poza-konkursowy, który pozwala zgłębić historię animacji oraz przyjrzeć się jej różnorodnym obliczom.

W tym roku szczególną uwagę zwrócił pokaz kultowej serii „Było sobie życie”, a po seansie Q&A z twórcami – rozmowy, pytania i wiele ciekawych refleksji. Potem – Les Maîtres du temps na Quadro: psychodeliczna odyseja przez czas, przestrzeń i styl lat 80. XX wieku. Co ciekawe, w tym roku na Festiwalu Animator po raz pierwszy przyznamy Nagrodę Muzyczną im. Juszczaka – ufundowaną we współpracy z Bittersweet Music Festival który już tej jesieni zadebiutuje na kulturalnej mapie Poznania!

Wydarzenia Specjalne i Spotkania: Za Kulisami Animacyjnego Świata

Festiwal Animator to również doskonała okazja do spotkań z twórcami i poznania branżowych realiów. W tym roku zorganizowano kilka wydarzeń, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Panele dyskusyjne o kondycji polskiej animacji: Z udziałem producentów, reżyserów i animatorów, panele te poruszały tematy finansowania, wyzwań na rynku międzynarodowym oraz potencjału młodych talentów w Polsce. To ważne wydarzenia dla wszystkich, którzy interesują się przyszłością krajowego przemysłu animacyjnego. Wszystko w ramach serii spotkań branżowych Animator PRO.

Nocne pokazy animacji dla dorosłych: Jak co roku, festiwal oferował specjalne bloki filmów animowanych przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych widzów. To propozycje odważne, prowokujące, często brutalne lub erotyczne, które udowadniają, że animacja to medium zdolne do poruszania najbardziej skomplikowanych i kontrowersyjnych tematów.

STUDENT ACT na Festiwalu Animator 2025!
Głos oddany zostanie również młodym adeptom animacji! W Quadro zobaczcie najświeższe animacje studentów z polskich uczelni artystycznych: ASP Łódź, Wrocław, Gdańsk, Kraków oraz PWSFTviT Łódź! 5 projektów pełnych różnorodności – od historii o uzależnieniu od telefonu, przez ekscentrycznego królika, po tajemnicze zjawy i twórcze wyzwania.
Animator 2025: Festiwal, który Inspiruje i Definiuje Trendy
Festiwal Animator w Poznaniu to najważniejszy w Polsce, ale niesamowicie istotny również na świecie punkt na światowej mapie kinowych odkryć. Bogaty program, odważne propozycje konkursowe, inspirujące retrospektywy i wartościowe spotkania. To festiwal, który nie tylko prezentuje dokonania, ale także aktywnie kształtuje przyszłość medium, prowokując do refleksji i inspirując do dalszych twórczych poszukiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here