Prawdziwa sztuka może przekraczać granice rzeczywistości. Stwierdzenie może banalne, ale doskonale oddające nieoczywisty charakter, fantastyczną formę i wzruszającą wymowę filmu „Smok Diplodok”. Tadeusz Baranowski to postać kultowa w polskim komiksie, a jego graficzne opowieści, takie jak choćby „Podróż smokiem Diplodokiem” czy „Antresolka profesora Nerwosolka”, są dziś już klasyką gatunku. I właśnie dlatego ekranizacja „Smoka Diplodoka” wzbudziła tak duże zainteresowanie.

Legendarny twórca wybitnych komiksów

Tadeusz Baranowski – autor komiksów, grafik, ilustrator, malarz. Twórca niezapomnianych bohaterów komiksowych, takich jak profesorek Nerwosolek oraz jego asystentka Entomologia Motylkowska, Bąbelek i Kudłaczek, Orient Men, Lord Hokus Pokus, wampiry Szlurp i Burp, Sherlock Bombel i inni… Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mocną stroną komiksów Baranowskiego są przede wszystkim: absurdalny humor, mistrzowskie dialogi, charakterystyczna, groteskowa kreska oraz interesująca kompozycja plansz. Wszystkie elementy zostały w niesamowity sposób przeniesione na formułę kina animowanego.

„Podróż smokiem Diplodokiem”, czyli od komiksu do wielkiego ekranu

„Smok Diplodok” stanowi autotematyczną opowieść o sztuce, bo na pierwszym poziomie obserwujemy losy Tadka, rysownika i scenarzysty komiksowego, który poszukuje weny i odpowiedniej formy artystycznego wyrazu. To oczywiście alter ego Baranowskiego. Przeniesienie komiksowych przygód Diplodoka na duży ekran było przedsięwzięciem niezwykle ambitnym. Twórcy filmu stanęli przed wyzwaniem oddania unikalnego stylu graficznego i humoru Baranowskiego w animowanej wersji. I trzeba przyznać, że zadanie to wykonali znakomicie.

Tadeusz Baranowski – mistrz absurdalnego humoru i niesamowitych fabuł

Tadeusz Baranowski jest jednym z najwybitniejszych polskich twórców komiksów dla dzieci. Zresztą nie tylko, co udowadnia ponadczasowość komiksowych dzieł mistrza. Jego prace charakteryzują się niezwykle oryginalnym stylem graficznym, absurdalnym humorem i pomysłowymi fabułami. Dzięki takim bohaterom jak Diplodok czy profesor Nerwosolek, Baranowski zdobył ogromną popularność wśród czytelników w każdym wieku.

Unikalna animacja w spektakularnej formie

„Podróż Smokiem Diplodokiem” to komiksowa perełka, która zachwyca nie tylko metatekstualną formą i surrealistyczną wymową, ale także oryginalnym, światotwórczym konceptem… „Jednym z najważniejszych elementów komiksów Tadeusza Baranowskiego jest metajęzyk, czyli świadomość postaci, że są rysowane przez autora. Ta myśl zmaterializowała się w mojej głowie jako pomysł, by połączyć film animowany z aktorskim. W ‚Smoku Diplodoku’ są dwa, wpływające na siebie światy, realizowane dwoma różnymi technikami” – wyjaśnia Wojtek Wawszczyk, reżyser i scenarzysta „Smoka Diplodoka”.

Pełnometrażowa animacja, zrealizowana komputerowo, natomiast z ważnymi fabularnie elementami kina aktorskiego, to niezwykła i wielowymiarowa opowieść. Oddająca duch komiksowego pierwowzoru, z charakterystycznym, groteskowym humorem i żartami słownymi, jest też po prostu owocem wyobraźni i wielkiej pasji artystów, którym przewodzi Wojtek Wawszczyk. Bo prawdziwa sztuka może przekraczać granice rzeczywistości, a „Smok Diplodok” powinien zapisać się złotymi literami w historii polskiej animacji i kina familijnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here