Zakończyła się gala 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR – tydzień pełen emocji, premier i niezapomnianych seansów. Jury i publiczność wybrali najlepsze animacje z całego świata. Grand Prix trafiło do Sylwii Szkiłądź za poruszający film „Autokar”, który zdobył również Nagrodę Publiczności. To właśnie ten film uzyskał skróconą drogę do nominacji Oscarowej.
To była edycja pełna zaskoczeń – po raz pierwszy w historii ANIMATORA jeden z filmów dostał się do konkursu międzynarodowego bez selekcji, wyłącznie głosami widzów – i zdobył festiwalową nagrodę!
„Autokar” na kursie do Oscara®. Znamy zwycięzców 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu
Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR trafiło do Sylwii Szkiłądź za film „Autokar”, produkcji belgijsko-francuskiej, która zdobyła również Nagrodę Publiczności. Ten podwójny sukces oznacza nie tylko uznanie widzów i jurorów, ale również skraca drogę filmu do nominacji Oscarowej®.
„Autokar” to historia ośmioletniej Agaty, która w latach 90. emigruje z Polski do Belgii. Z perspektywy dziecka migracja staje się intymną opowieścią o dorastaniu, tożsamości i próbie odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Jury doceniło film za „czuły portret podróży autobusem jako przygody dorastania, wpleciony w urzekającą baśniową atmosferę”. Film wcześniej zdobył specjalne wyróżnienie na Berlinale (Berlin International Film Festival).
Podwójny sukces „Ordinary Life” – film Mizushiri hipnotyzuje jury
Drugim wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji jest „Ordinary Life” autorstwa Yoriko Mizushiri, twórczyni znanej z wyjątkowego zmysłowego języka wizualnego. Film zdobył Srebrnego Pegaza w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym oraz Nagrodę za Wizjonerstwo w Konkursie Tematycznym Open Call „Rotamina: Chemia w Nas”.
„Ordinary Life” to film, który – jak napisało jury – „działa niezwykle na zmysł dotyku, angażując widza w doświadczenie bycia jednocześnie w czymś obcym i znajomym”. Mizushiri wcześniej została uhonorowana Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale, a jej styl i filozofia kina wyraźnie rezonują na całym świecie.
Polskie kino animowane z charakterem. „Basen albo śmierć złotej rybki” wygrywa konkurs krajowy
W Konkursie Polskim uwagę jurorów przyciągnęły filmy wizualnie śmiałe, odważnie eksperymentujące z formą i językiem animacji. Srebrny Animusz za film „Rozdarcia” trafił do Pauliny Ziółkowskiej, która powraca na ANIMATORA jako nagrodzona po kilku latach. W 2018 roku, podczas pierwszej edycji Konkursu Polskiego, zdobyła Złoty Animusz za debiut za film „Na zdrowie!”. To znaczący moment – artystka, która zadebiutowała na festiwalu, dziś ponownie znajduje się w gronie laureatek.
Przełom: film z dziką kartą zdobywa nagrodę
Po raz pierwszy w historii festiwalu, film, który dostał się do konkursu dzięki głosom widzów w formule ANIMATORA BEZ SELEKCJI, zdobył nagrodę. „Fish River Anthology” autorstwa Veery Lamminpää z Finlandii został wyróżniony Nagrodą im. Wojciecha Juszczaka za muzykę. Film jest satyryczną minioperą osadzoną w supermarkecie, która egzystencjalny niepokój zamienia w rybi śpiew.
Pełna lista nagrodzonych dostępna na stronie: animator-festival.com
ANIMATOR 2025 – festiwal, który wyznacza trendy
Festiwal ANIMATOR udowadnia, że animacja nie jest wyłącznie dla dzieci – to potężne narzędzie opowiadania historii, poruszania emocji i budowania nowych światów. Od sensualnych animacji po polityczne komentarze, od filmów poetyckich po zabawne seriale o gołębiach – ANIMATOR prezentuje świat animacji w całym jego spektrum. Tegoroczna edycja nie tylko przyciągnęła tysiące widzów, ale także zapisała się jako festiwal przełomów – dla twórców, publiczności i samej sztuki animacji.
O Festiwalu:
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy festiwal animacji w tej części Europy, a zarazem festiwal kwalifikujący do Oscarów®. Grand Prix Animatora daje zwycięzcy szansę na przyspieszoną ścieżkę do oscarowej nominacji w kategorii krótkometrażowej animacji.